Use of terrain information to improve the performance of a target tracker
Hedef izleyicisinin performansını artırmada arazi bilgisinin kullanılması
  1. Tez No: 268952
  2. Yazar: MUSTAFA CANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Radarla hedef takibi problemi yıllar boyunca çalışılan önemli bir konu olmuştur. Bu konuda son yıllarda yapılan çalışmalar göstermektedir ki, kullanılan izleme algoritmasının performansı izlenen hedefle ilgili sahip olunan ön bilgilerin kullanılmasıyla artmaktadır. Bu ön bilgiler hedefin sahip olabileceği maksimum hız, maksimum ivme, hedefin yerden yüksekliği ya da hedefin uçtuğu arazinin yükselti yapısı gibi birçok şey olabilmektedir. Bu tezde radarın bulunduğu yerdeki arazinin yükseklik modelini kullanarak izleme algoritmasının performansını arttırma konusunda çalışılmıştır. Bu çalışmada, yükseklik haritasını kullanarak sabit yükseklikte uçan bir hedef ve belirlenmiş bir radar konumu için ?görünürlük haritası? çıkartıp hedefin görülmediği durumlarda bu bilgiyi hedefin tekrar görüneceği yeri ve zamanı kestirmekte kullanmak öngörülmüştür.Bu çalışmadaki ikinci hedefimiz ise, iz başlatma performansını, çıkartılan görünürlük haritasını kullanarak arttırmaktır. Bunun için hedefin ilk kez görünme yoğunluğunu gösteren ?takip başlatma ihtimali haritası? adını verdiğimiz harita oluşturulmuş ve bu bilgi iz başlatma algoritmasının ilklendirmesinde kullanılıp algoritma performansı yükseltilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radar target tracking problem has been a popular topic for several decades. Recent works have shown that the performance of tracking algorithms increases as more prior information is used by the system; such as maximum velocity and maximum acceleration of the target, altitude of the target, or the elevation structure of the terrain. In this thesis we will focus on increasing the performance of tracking algorithms making use of benefit from the elevation model of the environment where the target tracker is searching. For a constant target altitude and a certain radar location, we generate a ?visibility map? using the elevation model of the terrain and use this information to estimate the location and the time that the target will reappear.The second aim of this work is to use the visibility map information for improving the performance of track initiation. For that purpose, a special map has been formed, that we call as the ?track initiation probability map?, which shows the target first time appearance density. This information has been used at the initialization part of the track initiation algorithm in order to increase the performance.