Ilısu Dam and HEPP, investigation of alternative solutions
Ilısu Barajı ve HES, alternatif çözümlerin araştırılması
  1. Tez No: 269087
  2. Yazar: EMRAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışma, hem sayısız tarihi eserle beraber Hasankeyf'i sular altında kalmaktan kurtaracak hem de Ilısu Barajı ve HES Projesi ile elde edilmesi öngörülen enerjiyi sağlayacak hidrolik bir çözüm araştırmasıdır. Gerçekleştirilen hidrometeoroloji, su temini, taşkın analizi ve optimizasyon çalışmaları sonucunda, Dicle Nehri ve kollarında toplam beş barajdan oluşan bir alternatif, seçilen baraj yerlerinin topografik ve jeolojik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Mevcut proje ile karşılaştırıldığında toplam rezervuar alanında yüzde 27 oranında bir azalma olmakla beraber, bu barajlarda toplam 14,8 hm3'lük bir dolgu hacmi ile 4426,1 hm3 su depolanabilecektir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) ve 4628 sayılı kanun kapsamında tüzel kişiler tarafından geliştirilen projeler dikkate alınarak tespit edilen maksimum su seviyelerine göre belirlenen bu hacmin 3634,4 hm3'ü aktif hacim olarak kullanılabilecektir. Tam gelişmeli memba durumunda, gerçekleştirilen ardışık işletme çalışmalarına göre, mevcut proje 3094,3 GWh/yıl enerji üretim kapasitesine sahipken, sunulan proje daha düşük bir kurulu güç ile, birincil enerjide bir miktar azalma olmakla birlikte, 3139,1 GWh/yıl enerji üretimi sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is an assessment of a hydraulic solution not only rescues Hasankeyf with countless ancient monuments from inundation but also supplies the foreseen energy production of the Ilisu Dam and HEPP Project. An alternative composed of five dams on the Tigris River and its branches was developed as a result of the conducted hydro-meteorological, water potential, flood analysis and optimization studies considering the topographical and geological characteristics of the proposed dam locations. While there is a 27 percent decrease in the overall reservoir area compared to the existing project, 4426.1 hm3 of water can be stored in these dams with a fill volume of 14.8 hm3. Over this storage, determined according to the maximum water levels designated by considering the upstream schemes developed by General Directorate of State Hydraulic Works (DSI), General Directorate of Electrical Power Resources Survey and Development Administration (EIE) and incorporated companies according to Law No.4628, a volume of 3634.4 hm3 can be used as active storage. In the fully developed upstream stage, according to the conducted consecutive operation studies, while the existing project has an energy production capacity of 3094.3 GWh/year, the proposed project is capable of providing 3139.1 GWh/year with a smaller installed power although there is a slight decrease in the produced firm energy.