Sayısal sinyal işlemci ile bağımsız bileşen analizinin gerçekleştirilmesi
Realization of independent component analysis with digital signal processor
  1. Tez No: 269224
  2. Yazar: MEHMET SERHAT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sayısal sinyal isleme disiplini birçok avantajlara sahiptir ve bu avantajlarsayesinde tüm mühendislik alanlarında kullanılmaktadır. Günümüzde birçok farklısayısal sinyal isleme teknikleri mevcuttur. Bu teknikler, yarıiletken teknolojisindekigelismelere paralel olarak farklı sayısal tabanlı ortamlarda rahatlıklagerçeklestirilebilmektedir. Arastırmacılar sayısal sinyal isleme tekniklerini hızlı veyüksek doğruluklu gerçeklestirebilecek farklı ortamlar gelistirmislerdir. SayısalSinyal islemciler ( Dijital Signal Processor ? DSP ) ve Alan Programlanabilir KapıDizileri ( Field Programmable Gate Arrays - FPGA ) popüler sayısal sinyal islemeortamlarıdır.Bu tez çalısmasında, Bağımsız Bilesen Analizi'nin ( BBA ) tasınabilir birortamda uygulanabilirliği test edilmistir. Tasanabilir ortam olarak TMS320C6713DSK kiti kullanılmıstır. Test üç farklı uygulama ile gerçeklestirilmistir. Buuygulamalardan birincisinde; üç farklı simüle sinyalin simüle karısımları, ikinciuygulamada; üç farklı gerçek ses sinyalinin simüle karısımları, üçüncüsünde ise ikigerçek ses kaynağının normal bir çalısma odasında olusturdukları gerçek seskarısımları kullanılmıstır. BBA için Jean François Cardoso tarafından literatüresunulan Joint Approximate Diagonalization of Eigenmatrices ( JADE ) algoritmasıkullanılmıstır. Sonuç olarak TMS320C6713 DSK üzerinde JADE algoritması ilekonvolutiv olmayan karısım sinyalleri iyi derecede ayrıstırılmıs fakat konvolutivözellikli gerçek ses karısımları iyi derecede ayrıstırılamamıstır.
Özet (Çeviri)
Discipline of digital signal processing has many advantages, that can be used inall engineering fields. Today, there are many different digital signal processingtechniques. These techniques, in parallel with advances in semiconductor technology,can be performed safely on the different digital-based medias. Researchers havedeveloped different medias that will be able to perform fast and highly accuratedigital signal processing techniques, like Digital Signal Processors ( DSPs ) andFPGAs ( Field Programmable Gate Arrays ).In this thesis study, The Independent Component Analysis ( ICA ) has beentested for applicability on a portable media. TMS320C6713 DSK has been used as aportable media kit. Tests were carried out with three different applications. In thefirst application; simulated mixtures of three different simulated signals, in thesecond application; simulated mixtures of three different real sounds, in the thirdapplication; real sound mixtures of the two different real sound sources in a normalworking room were used. The Joint Approximate Diagonalization of Eigenmatrices( JADE ) algorithm is used for the Blind Source Separation ( BSS ) and literatureoffered by Jean-François Cardoso. As a result, non convolutive signal mixtures areseparated well, but convolutive real sound mixtures are not separated well withJADE algorithm on the TMS320C6713 DSK.