HLA FOM development with model transformations
Model dönüşümleri ile HLA FOM geliştirme
  1. Tez No: 269523
  2. Yazar: ALİ CEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda modelleme ve simülasyon camiasında model tabanlı geliştirim yaklaşımına dair bir ilgi ortaya çıkmıştır. OMG'nin Model Güdümlü Mimarisi (MDA -Model Driven Architecture), modellerin sadece isterlerin değil, bunların yanı sıra tasarım ve gerçekleştirimin de yakalandığı, tamamen model tabanlı bir geliştirme sürecini hedeflemektedir. Alana özel metamodeller ve model dönüşümleri bu yaklaşımın köşe taşlarını teşkil etmektedir. Sahra Topçuluğu (ST) alan modellerinin veri modeli kısımlarından High Level Architecture (HLA) Object Model Template (OMT) modellerine MDA felsefesine uygun dönüşümler geliştirdik. MDA terimler dizgesinde ST Modeli Platformdan Bağımsız Model (PBM)'ye, federasyon mimarisi modeli ise, HLA'nın platform olduğu, Platforma Özel Model (PÖM)'e karşılık gelmektedir. Kaynak metamodel örneği olmak üzere, ST alanının gözetlemeli atış tekniklerinin veri modeli kısmına dair bir metamodel geliştirmiş bulunuyoruz. Metamodeldeki bütün varlıklar NATO'nun Command and Control Information Exchange Data Model (C2IEDM) elemanlarından türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been a recent interest in the model-based development approach in the modeling and simulation community. The Model-Driven Architecture (MDA) of OMG envisions a fully model-based development process where models are created for capturing not only requirements, but also designs and implementations. Domain-specific metamodels and model transformations constitute the cornerstones of this approach. We have developed transformations from the data part of Field Artillery (FA) domain models to High Level Architecture (HLA) Object Model Template (OMT) models, honoring the MDA philosophy. In the MDA terminology, the former corresponds to the CIM (Computation-Independent Model) or, arguably, PIM (Platform-Independent Model), and the latter corresponds to the PSM (Platform-Specific Model), where the platform is HLA. As a case study for the source metamodel, we have developed a metamodel for the data model part of the (observed) fire techniques of the FA domain. All of the entities in the metamodel are derived from the NATO?s Command and Control Information Exchange Data Model (C2IEDM) elements.