Mobilya sektöründe tedarikçi konumundaki bir firma için yatırım analizi
The investment analysis of furniture equipments manufacturing plants
- Tez No: 269820
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada imalat sektöründe çalışacak MDF profil ve MDF panel üretim tesisleri yatırım analizi yapıldı. Yatırım analizi, yatırım ile ilgili temel kavramlar, proje hazırlama ve yatırım kararı alma süreci, yatırım projelerinin kapsamı, Dünyada ve Türkiye'de Mobilya sanayinin durumu ve tesis yatırımının analizi olmak üzere beş bölümde tamamlanmıştır.Yatırım ile ilgili temel kavramlar bölümünde yatırım çeşitleri ile ilgili sayfalar bulunmaktadır. Bu bölümde yatırım çeşitleri detaylı olarak anlatılmıştır.Proje hazırlama ve yatırım kararı alma süreci bölümünde, yatırım kararı almadan önce başlayan ve kesin üretime geçiş ile tamamlanan toplam sekiz adımdan oluşan yatırım kararı süreci anlatılmıştır.Yatırım projelerinin kapsamı bölümünde, yatırım ile ilgili genel bilgiler, yatırımın mali, teknik ve ekonomik etütleri ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir.Dünya'da ve Türkiye'de mobilya sanayinin durumu bölümünde, tablolar ve finansal veriler ile bugünkü durum anlatılmış ve gelecek ile ilgili talep projeksiyonları belirlenmiştir.Son bölümde kurulması düşünülen yatırımın analizi tamamlanmıştır. Analiz ile birlikte yatırımın nerede, ne kadar bütçe ile nasıl kurulacağı, yatırımın karlılığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, studies the investment analysis of MDF profile and MDF panel manufacturing plants and consists of 5 chapters as following;Fundemental concepts of investment, Process of project preparation and investment decision, Scope of investment projects, Overview of furniture industry in Türkiye & in the world and Analysis of plant investment.“Fundemental concepts of investment”chapter, examines types of investment in details .“Process of project preparation and investment decision”chapter, examines the 8 steps investment starting with pre-decision phase and ends with production phase.“Scope of investment projects”chapter, examines general information about investment and theoretical information regarding financial, technical and economic surveys of investment.“Overview of furniture industry in Türkiye & in the world”chapter, examines contemporary status with tables and financial data; future demands and projections.Final chapter, completes the investment analysis and states location, budget and profitability of the investment.