Türkiye'deki paracaryum (DC.) Boiss. (Boraginaceae) cinsinin revizyonu
The revision of Turkish paracaryum (DC.) Boiss. (Boraginaceae) genus
- Tez No: 269890
- Danışmanlar: PROF. ŞİNASİ YILDIRIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Paracaryum (DC.) Boiss. (Boraginaceae) cinsinin cins altı ve cinsler arası düzeyde karmaşık olduğu tespit edilerek taksonomik revizyonunun yapılması kararlaştırılmıştır. Bu araştırma 2006-2009 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu cinse ait genişçe bir kaynakça özeti verilmiştir. Yapılan çalışmaların materyal metodları belirtilmiştir. Bu çalışma sonucunda Türkiye Florası'ndan farklı olarak Paracaryum cinsi Paracaryum ve Mattiastrum adında iki alt cinse; Mattiastrum altcinsi de Mattiastrum ve Modestomattiastrum adında iki seksiyona bölünmüştür. Ayrıca 22 tür 3 varyete toplam 25 takson saptanmıştır. Bunlardan 14 tür (% 63.6) ve 1 varyete (takson olarak % 60) endemiktir. P. amani, P. ancyritanum, P. artvinense, P. paphlagonicum, P. polycarpum türleri ve P. cristatum subsp. carduchorum alttürü sinonim yapılmıştır. P. ponticum türü yeniden canlandırılmıştır. P. laxiflorum var. montbretii türü yeni bir bağlanım ve konum olarak kaydedilmiştir. P. calycinum ve P. lithospermifolium subsp. cariense var. cariense türlerinin lektotipifikasyonu yapılmıştır.Paracaryum türlerinin yeni betimleri, tanı buldurusu, coğrafik yayılışları ve yorumları ilgili yerlerde verilmiştir. Paracaryum cinsinin bitki coğrafyası bölgeleri ile ilişkisi kurulmuş ve hangi bölge elementi oldukları belirtilmiştir. Yine bu cinsin endemizim oranı ve gen merkezleri üzerinde tartışılmıştır. Bu cinsin Türkçe adı olarak çarşakotu önerilmiştir.Bu morfolojik bilgilerin yanında palinolojik, nümerik, tohum yüzeyi özellikleri ayrıntılı olarak verilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Paracaryum (DC.) Boiss. (Boraginaceae) is a complex genus at the level of genus and species. Therefore, it has been decided to make a detailed taxonomic revision on this genus and the study has been carried out from 2005-2009.In this study the detailed literature summaries, material and methods are given. Based on the present revision, the genus has been treated in a different way from that given in Turkish Flora. Paracaryum genus is separated into two subgenera, Paracaryum and Mattiastrum; Mattiastrum subgenus is separated into two sections, Mattiatrum and Modestomattiastrum. A total of 22 species and 3 varities have been determined. 14 species (63.6 %) and 1 variety (totally 60 %) of these taxa are endemic to Turkey. P. amani, P. ancyritanum, P. artvinense, P. paphlagonicum, P. polycarpum species and P. cristatum subsp. carduchorum subspecies have been suggested as synonymy. P. ponticum has been reconstructed. P. laxiflorum var. montbretii is recorded as new status and combination. P. calycinum and P. lithospermifolium subsp. cariense var. cariense species have been lectotypified.For the species of Paracaryum, new descriptions, an identification key and geographic distributions are given under each related species. The relation of phytogeographic regions and Paracaryum species are discussed and the elements of phytogeographic regios are given. The rate of endemism and the major speciation centres of the genus Paracaryum in Turkey were indicated. A Turkish name of the genus Paracaryum is suggested as çarşakotu.In addition, palynological, numerical and seed surface properties are given detailed and discussed.