Turkish sign language animation with articulated body model
Eklemli vücut modeliyle Türk işaret dili canlandırması
- Tez No: 270496
- Danışmanlar: PROF. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilgisayar ile işaret dili canlandırması, işaret dili öğrenimi için önemli bir araç olma potansiyeli taşımaktadır. Özellikle işaret tanıma özellikleri de içeren bir paketin içerisine eklenirse, öğrencilere en önemli eksiklerini, geri beslemeyi gideren bir araç elde edilebilecektir.İnsan vücudunun canlandırılması ve hareket yakalanması teknolojileri gerçekçi sanal aktörlerin, gerçek zamanda inandırıcı hareketleri yaptığı uygulamaları artık mümkün kılmaktadır. Bunun için hareketler sanal bir iskelet üzerinden tasarlanabilir ya da yakalanabilir. Bu iskelet doğru bükülmeleri yapabilen de gerçekçi bir deri modelini yürütmek için kullanılabilir.Bu çalışmada Türk işaret dili harf alfabesini yakaladık ve yarı otomatik şekilde görsel olarak da çekici olan bir modele taşıdık. Hareketleri yakalamak için manyetik bir sistem kullandık. Daha sonra sunumlar bu iş için yazılmış bir uygulama ile etkileşimli ve gerçek zamanda, 3B ortamda oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Demonstration of sign languages with the computer is a potentially useful learning aid for sign language learners. If implemented as a part of a learning tool, one that includes sign recognition as well, it will invaluable for providing feedback to the learners, a most needed contribution.Human body animation and motion capture technologies have reached a point where realistic virtual actors can perform plausible human movements in realtime. For this, the motion can be defined on a virtual human skeleton, either by design or by motion capture methods, and then displayed over the skeleton which drives a realistic skin model, visualizing the human body.In this work we capture Turkish sign language finger spelling alphabet and semi-automatically translate it into a visually appealing model. For capturing the sign language we use a magnetic motion capture system. Then, a playback tool generates sign language demonstrations interactively and in realtime in 3D.