Ağaç türü, parafin kullanım miktarı ve uygulama şeklinin yongalevhanın fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkileri
Effects of wood species, wax sizing and application technics on physicial and mechanical properties of particleboard
- Tez No: 270684
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada; ağaç türü, parafin kullanım miktarı ve uygulama şeklinin yongalevhanın fiziksel (özgül ağırlık, rutubet miktarı, kalınlık artışı oranı) ve mekanik (eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci) özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda; karışık yongalardan üretilen deneme levhalarında en yüksek mekanik dirençlere ve en düşük kalınlık artışına ulaşılmıştır. Meşe odunundan sertleştirici ilave edilerek üretilen deneme levhalarında ise en düşük mekanik direnç değerlerine ve en yüksek kalınlık artışı oranına ulaşılmıştır.Alkol-benzen ve % 1'lik NaOH çözünürlük değerleri yüksek olan hammaddelerden üretilen yongalevhaların kalınlık artışı iyileşmiş, mekanik direnç özelliklerinin azaldığı tespit edilmiştir. pH değeri düşük ağaç türlerinde sertleştirici ilavesi mekanik ve fiziksel özellikleri olumsuz etkilemiştir. Selüloz oranı yüksek hammaddelerden üretilen yongalevhaların mekanik özellikleri iyileşirken fiziksel özelliklerin düştüğü belirlenmiştir. Lignin ve alfa selüloz oranı yüksek hammaddeler kullanıldığında ise yongalevhaların mekanik özelliklerinin iyileştiği tespit edilmiştir.Uzun lifler, çeper kalınlığı, 1 mm2'de ki trahe/traheit sayısı mekanik özellikleri olumlu etkilerken, kalınlık artışı oranını olumsuz etkilemiştir. Özışını paranşim hücreleri mekanik direnç değerlerini ve fiziksel özellikleri düşürmüştür.Parafin miktarındaki artış, kalınlık artışı oranını azaltırken, mekanik direnç değerlerini düşürmüştür. Önce parafin sonra tutkal uygulanarak üretilen deneme levhalarının fiziksel ve mekanik direnç değerleri, önce tutkal sonra parafin ve karışım halinde uygulanarak üretilen deneme levhalarından yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; effects of wood species, wax sizing and application technics on the physical (density, moisture amount, thickness increasing ratio) and mechanical (modulus of rupture, modulus of elasticity, internal bond strength) properties of particleboard were examined.According to the results, the highest mechanical strengths and the lowest thickness swelling were reached at test boards produced from mixed particles. The lowest mechanical properties and the highest thickness swelling values were obtained from the panels made from oak with hardener.Particleboard manufactured from raw materials that have high amount of alchol-benzene and 1% NaOH solubilities had low thickness swelling and poorer mechanical strength properties. Hardener addition for wood species at low pH values negatively affected physical and mechanical properties. Particleboards made from raw materials which have high amount of cellulose showed higher mechanical properties and poorer physical property. High lignin and alpha cellulose caused high mechanical strength properties.While long fibers, cell wall thichness, number of vessel / tracheid in 1 mm2 affected mechanical properties positively, they caused a negative effect on the thickness swelling. The ray cells decreased physical and mechanical properties.While increasing wax amount, improved the thickness swelling, mechanical properties were decreased. Test boards produced by applying firstly wax, later adhesive gave better physical and mechanical properties then those of panels produced with firstly adhesive, later wax used and a mixing of these, respectively.