Mikroborularda basınç düşüşü
Pressure drop in microchannels
- Tez No: 270721
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mikro kanallarda taşınım prosesleri son yıllarda önemli bir ilgi alanı olmuştur ve bukonuda birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada mikro boruların fiziksel vegeometrik özelliklerinin basınç düşüşüne ve sürtünme faktörüne olan etkisiniaydınlatmak amacıyla kurulan deney düzeneğinde, dairesel çelik mikro borularda suakışı için mikro boruların farklı boy ve çaplarında basınç düşüşü ve sürtünme faktörüdeneysel olarak incelenmiştir. Deneysel olarak bulunan basınç düşüşleri ve sürtünmefaktörü makro borularda teorik sonuçlar ile karşılaştırılarak verilmiştir. Boru çapları198?m, 257?m , 400?m, 505?m ve 589?m dir. Deneysel olarak bulunan basınçdüşüşleri ve sürtünme faktörü değerleri teorik sonuçlarla kıyaslanmıştır. Re sayısı,198?m mikroboru için 75-2400 aralığında, 257?m mikroboru için 427-3376aralığında,400?m mikro boru için 500-6200 aralığında, 505?m mikro boru için 918-8875 aralığında, 589?m mikro boru için ise 1283-10461 aralığında bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Convective processes in micro-channels in recent years has become a major area ofinterest and much work is done on this subject. In the experimental system which ismade for illuminating the effect of the physical and geometrical porperties of the microtubes on the pressure drop and friction factor; for water flow in annular steel tube, thepressure and the friction factor were examined experimentally for different lengths anddiameters of microtubes.The results of pressure drop and friction factor found in thestudy are given comparing with the results of macrotubes. Diameters of the tubes are198?m, 257?m , 400?m, 505?m and 589?m. Numbers of Re are, for 198?m in therange of 75-2400, for 257?m 427-3376, for 400?m in the range of 500-6200, for505?m in the range of 918-8875, for 589?m in the range of 1283-10461.