Klazomenai HBT sektörü Klasik Dönem tabakalarının değerlendirilmesi
The consideration of the Classical Period settlement in HBT sector at Clazomenae
  1. Tez No: 270770
  2. Yazar: İLKAN HASDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ERKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 942
Özet
Klazomenai HBT Sektörü'nde 1990 yılından beri sürdürülen kazı çalışmaları sayesinde M.ö.5. Yüzyılın geç yıllarından M.ö.4. Yüzyılın ortalarına kadar tarihlenen dört adet yapıkatından oluşan bir yerleşme açığa çıkartılmıştır. Yapıkatlarının göreli dar kronolojik aralıklara tarihlenmesi tesviye dolgularından ve depozitlerden gelen çok sayıda seramik buluntu ise desteklenmektedir.Bu tez çalışmasının temel amaçlarını sektörün ortaya koyduğu stratigrafik kanıtların belgelenmesi ve yorumlanması oluşturmaktadır. Bu yüzden sektördeki Klasik Dönem yerleşmesinin tüm mimari kalıntıları, tesviye dolguları ve depozitler ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri detaylı olarak tartışılmıştır.Yerleşmede açığa çıkan mimari kalıntıların değerlendirilmesi, bu yapıların ?Prostas Ev? olarak yorumlanabilmesini mümkün kılmıştır. Bu ?Prostas Ev?lerin diğer merkezlerdeki benzerleri ile karşılaştırılması geniş çapta ele alınmıştır.Yerleşmede ele geçen seramik buluntular göreli geniş bir küme oluşturmaktadır. Seramik buluntular bu çalışmada stratigrafik dizinin oluşturulması için temel kriter olarak kullanılmıştır. Ayrıca, bu buluntuların seramik literatürüne kronoloji ve tipoloji açısından potansiyel katkıları da açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuçta stratigrafik, mimari ve seramik buluntu kanıtlarının tamamı tarihsel çerçeve içerisinde değerlendirilmiş ve HBT Sektörü'ndeki Klasik Dönem yerleşmesinin yorumlanması gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu sonuç içerisinde, yapıkatlarının oluşmasına ya da sonlanmasına neden olabilecek tarihsel olayların belirtilmesi denenmiştir. M.ö.5. Yüzyılın sonlarından M.ö.4. Yüzyıl ortalarına kadar olan sürecin izleri İonia kıyısındaki küçük bir kent ölçeğinde algılanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the aid of excavations conducted at Clazomenae HBT Sector since 1990, a settlement which consists of four architectural layers dating from the late fifth century B.C. to the middle of the fourth century B.C. was revealed. Dating of architectural layers into relatively short chronological periods is provided by a large number of potsherds found in leveling fillings and deposits.The primary aims of this dissertation are documenting and interpreting of the stratigraphical evidence of the sector. Therefore, all architectural remains, leveling fillings and deposits of the Classical Period settlement at the sector and their stratigraphical sequence are discussed in detail.The consideration of the architectural remains at the sector make possible to interpret these remains as ?Prostas Houses?. Comparison of these ?Prostas Houses? with similar buildings from other sites is also considered largely.Ceramic finds come from the settlement constitute a relatively large mass. In this dissertation the ceramic material is considered as a main criterion to shape the stratigraphical sequences. Additionally, possible contributions of these finds to ceramic literature is also tried to be explained in terms of chronology and typology.In conclusion, the whole evidence of stratigraphy, architecture and ceramic finds is considered in historical background and the interpretation of the Classical Period settlement at Clazomenae HBT Sector are tried to be made. Within this conclusion, potential historical events which might have been caused establishing or ending of the architectural phases are attempted to be pointed out. Traces of a course from the end of the fifth century B.C. to the middle of the fourth century B.C. is tried to be perceived in scale of a small site on coast of Ionia.