Deneysel kornea neovaskülarizasyonunda lapatinib vetrastuzumab' ın etkisi
The effects of lapatinib and trastuzumab ın experımental corneal neovascularızatıon
  1. Tez No: 271861
  2. Yazar: MEHMET KAAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Neovaskülarizasyon normal büyüme fizyolojisi ve homeostatik mekanizmalar için gerekli olan, ancak saydam korneada görmeyi tehdit eden bir durumdur. Bu çalışmanın amacı deneysel kornea neovaskülarizasyonunda Trastuzumab ve Lapatinib'in etkisini karşılaştırmaktır.Her biri yedi Wistar albino rat içeren beş grup oluşturuldu. Ratların sağ kornea santraline gümüş nitrat ile koterizasyon yapılarak yanık oluşturuldu. Grup I'(kontrol) deki kornealara koterizasyon ve tedavi uygulanmadı. Grup II'(sham) deki ratlara sistemik salin, grup III'(Lapatinib) tekilere 50mg/kg Lapatinib oral lavaj ile verildi. Grup IV'(Trastuzumab) deki ratlara ise 4mg/kg Trastuzumab intraperitoneal verildi. Grup V'(Lapatinib+Trastuzumab) dekilere ise 50mg/kg Lapatinib oral olarak lavaj ile ve 4mg/kg Trastuzumab intraperitoneal olarak beraber verildi. Tüm ratlar yedi gün tedavi edildi. Sekizinci günde korneal fotoğraflar çekilip, yeni damarlar ile kaplı kornea yüzeyinin tüm kornea alanına yüzdesi ölçüldü ve ratlar dekapite edilerek korneaları 4mm'lik panç yardımıyla alındı. Tüm kornealar eşit iki parçaya bölündü ve parçalardan birisinde, Vasküler Endotelyal Growth Faktör (VEGF) immün boyanması korneanın epitel ve stroma tabakalarında semikantitatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Neovascularization is a part of normal growth physiology and homeostatic mechanisms, but in the transparent cornea it may result in a sight-threatening condition. The aim of this study is to compare the effects of Trastuzumab and Lapatinib in experimental corneal neovascularization.Five groups which contained seven Wistar albino rats were formed. A silver nitrat pencil was applied on the right cornea of the rats and cauterized for corneal neovascularization. Corneas in group I (control) were not cauterized and not given any treatment. Rats in group II (sham) were received systemic saline and in group III (Lapatinib) were received 50 mg/kg Lapatinib orally by gavage. Rats in group IV (Trastuzumab) were administered 4 mg/kg Trastuzumab intraperitoneally. In group V (Lapatinib+Trastuzumab) rats were also received 50 mg/kg Lapatinib orally by gavage and 4 mg/kg Trastuzumab intraperitoneally together. All the rats were treated for seven days. Corneal photographs were taken on the 8th day and the corneal surface covered with neovascular vessels was measured on the photographs as the percentage of the total area of the cornea. All the animals were sacrificed on the 8th day and corneas were excised by using 4 mm punch. All corneas were divided into two equal parts, one which of was evaluated Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) immunostaining in epithelial and stromal layers of corneas and staining intensivity was determined semicantitatively.