Bronkopulmoner displazi gelişen prematürelerde serum CC16 ve Bal sıvısında TGF B-1, Kaspaz-3, 8, 9 düzeyleri
Serum levels of CC16 and Bal fluid levels of TGF B-1 Caspase-3,8,9 in premature infants who develop bronchopulmonary dysplasia
  1. Tez No: 271868
  2. Yazar: MEHTAP DURUKAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZMEN AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda tıpta kullanılan teknolojilerin ilerlemesi ve yenidoğan yoğun bakım tedavilerindeki yüz güldürücü gelişmeler nedeniyle erken doğan bebeklerin yaşama oranları artmıştır. Buna paralel olarak prematür doğumların uzun dönem komplikasyonlarından olan bronkopulmoner displazi (BPD) sıklığında da artış olmuştur. Ancak bu antitenin erken tanınmasını sağlayarak tedaviyi yönledirecek belirteçler henüz tanımlanamamıştır. Bu amaçla, bu çalışmada BPD gelişimi ile Klara hücre salgılatıcı protein (CC16), transforming growth faktör beta-1 (TGF-ß1), kaspaz-3, kaspaz-8, kaspaz-9 düzeyleri arasında ilişki olup olmadığı ve bu belirteçlerin erken dönem belirteci olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.Çalışmada gebelik yaşı 32 haftanın altında prematüre doğan ve entübe edilen bebeklerden yaşamın 1, 3, 14 ve 28. günlerinde bronkoalveolar lavaj ve serum örneği alınmıştır. Bunlardan çalışma kriterlerine uygun olan BPD gelişen 21 ve gelişmeyen 20 bebek olmak üzere toplam 41 olgu çalışmaya dahil edilmiştir.Klara hücre salgılatıcı protein düzeyleri kontrol grubuna göre hasta grubunda tüm zamanlarda yüksek olarak bulunmuştur. Gruplar arasında 14. gün ve 28.
Özet (Çeviri)
In recent years survivals of premature infants are increased because of the medicine techniques and treatments in newborn intensive care unit get better. Nevertheless bronchopulmonary dysplasia (BPD) frequencies are increased. However the markers that direct the treatments are not defined yet. In this study the relationships between clara cell secretory protein (CC16), transforming growth factor beta-1 (TGF-ß1), caspase-3, caspase-8 and caspase-9 levels are investigated.In this study, bronchoalveolary lavage and plasma specimens are taken at 1st, 3rd, 14th and 28th days in premature infants who are intubeded and born under 32nd gestational weeks, 41 cases are included into this study (21 cases had BPD, 20 cases in control group).Clara cell secretory protein levels are found higher in BPD group than control group in all times.