Evre 3-4 kronik böbrek hastalarında beslenme parametreleri, antropometrik ölçümler ve malnutrisyon sıklığının değerlendirilmesi
The evaluation of nutrition parameters, antropometric measurements and malnutrition frequencies in stage 3-4 chronic renal failure patients
- Tez No: 271924
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kardiovaküler hastalıklar KBY li hastalarda morbidite ve mortalitenin en sık nedenidir.Mortalitenin yaygın sebeplerinden olmayan malnutrisyon ve inflamasyon komplikasyonlarından hipoalbuminemi ve inflamasyon, dializ hastalarındaki mortalitenin önemli nedenleri olarak gösterilmiştir. Gerçekte dializ populasyonundaki mortalitenin yaygın nedeni aterosklerotik CVH iken böbrek hastalarındaki ölümlerin sadece %1-2 sinden malnutrisyon sorumlu. Bu paradoks en iyi nasıl açıklanabilir? SDBY hastalarındaki nutrisyonel parametrelerde olduğu gibi aterosklerotik CVH ve inflamasyon arasındaki etkileşimin güçlü belgelenmesi mümkün olan bir açıklama olabilir. Bu bulgulara dayanarak, malnutrisyon, inflamasyon ve ateroskleroz (MIA) içeren bir sendrom bulunmasını önerebiliriz. Bu sendrom dializ tedavisine başlayan hastaların önemli bir oranında bulunuyor ve yüksek mortalite oranı ile ilişkilidir. Çalışmamızda predialitik evre 3-4 KBH da malnitrusyon, inflamasyon ve ateroskleroz riskinin belirlenmesini amaçladık.Materyal-Metot: Bu çalışmaya 2009 tarihinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nefroloji ve Endokrin kliniğinde yatan veya Nefroloji polikliniğine başvuran rutin takip ve tedavileri yapılan evre 3-4 kronik böbrek hastalığı olan 90 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kendilerinden ve hasta dosyalarından alındı. Tüm hastaların sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Üre, kreatinin, Na, K, Ca, fosfor, ALT, AST, ALP, T.protein , albümin, T.kolesterol, LDL, vitamin B12, folat, demir ve total demir bağlama kapasitesi, ferritin, CRP, TNF-a, IL-1, IL-6, Lp(a), eritropoetin, PTH, HbA1c, WBC,PMNL, Hb, HTC ve PLT değerleri çalışıldı.Tüm hastaların kol çevresi,bel çevresi,triseps deri katlantı kalınlığı ölçüldü, VKİ ,kreatinin klirensi ve ESBAH hesaplandı.Dopler usg ile KİMK ölçüldü,ekokardiografi ile LAD ölçüldü.Bulgular: Evre-3 KBH'sı olan hastaların yaş ortalaması 47.22±14.95 yıl, evre-4 KBH'sı olan hastaların yaş ortalaması 55.35±10.75 yıldı. Yaş ortalamalarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.05). Çalışmamızda evre 3 ve evre 4 KBH larının antropometrik ölçümleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Nutrisyon parametrelerinden kolesterol düzeyleri açısından iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmezken(p>0.005) albümin düzeyi açısından istatiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0.05).Demografik özelliklerden cinsiyette istatiksel anlamlı fark görülmezken (p>0.05), yaşlar arasında istatiksel anlamlı fark elde edildi (p0.05),hgb ve hct'te istatiksel anlamlı fark elde edildi (p0.05), PTH, folat, T.protein, sodyum, kalsyum, üre ve kreatinin düzeylerinde anlamlı istatiksel fark elde edildi (p0.05).Sonuçlar1-KBH'da evre ilerledikçe malnutrisyon sıklığıda artmaktadır. (Evre-3: %48, Evre-4:%66.5) Diyalize girmeyen KBH hastalarında malnutrisyona bağlı serum albumin düzeyi azalırken, antropometrik ölçümlerinde bir değişiklik saptanmadığı görüldü.2-IL-1,IL-6,CRP ve TNF-? güçlü inflamasyon belirteçleridir. Kreatin klirensi ile TNF-? arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon tespitedildi.Fakat kreatin klirensi ile IL-1,IL-6 ve CRP arasında korelasyon tespitedilmedi.3-Kreatin klirensi ile karotis intima-medya kalınlığı arasında anlamlı korelasyon görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: CVD is the most common reason of mortality and morbidity in renal failure disease patients. It may seem puzzling that whereas hypoalbuminaemia [16,17] and inflammation [7,9] have been shown to be important predictors of mortality in dialysis patients, complications from malnutrition and inflammation as such are not among the most common causes of mortality. In fact, malnutrition accounts for only 1-2% of deaths in renal patients [18], while atherosclerotic CVD is by far the most common cause of mortality in the dialysis population [1]. How can this paradox best be explained? One possible explanation may be the strong documented interactions between atherosclerotic CVD and inflammatory as well as nutritional parameters in ESRD patients [15]. Based on these findings, we have suggested the presence of a syndrome (MIA) consisting of malnutrition, inflam¬mation and atherosclerosis [19]. This syndrome is present in a considerable proportion of patients who start dialysis treatment, and is associated with a high mortality rate [2].İn our study we aimed ;to show the risks of malnutrition,inflamation and atherosklerosis in stage 3-4 chronic renal disease.Material - Method: This study includes 90 patients who has stage 3-4 chronic renal disease that has been treated in nefrology and endocrine clinic and that has applied to endocrine policlinic of DÜTF in 2009.Demographic charasteristics of patients is received from patients and their files.Sistolic and diastolik blood pressures of all patients has been received Ürea, Kreatinin, Na, K, Ca, Alb, Phospor, ALT, AST, ALP, T.protein, T.cholesterol, LDL, Vit B12, Folat,Fe,TSİ, Ferritin, CRP, TNFalfa, IL1, IL6, Lp(a), EPO,PTH, HbA1C, Htc and PLT values is studied.Mid arm muscle circumference, triceps skin thickness and waist circumferenceof all patients has measured.BMI,creatin clirence and ESBAH is calculated.KİMK is measured with doppler USG and LAD is measured with ECHO.Findings: The average age of stage 3 chronic renal disease was 47+/-14.95 year and state 4 was 55.35+/-10.75 year.To the age average there was a statistically significant difference between this groups(p=0,05)İn our study as statistically there was no significant difference in anthropometric measurements of stage 3-4 chronic renal disease patients.(p>0.05).İn this two groups the nutrition parameters like cholesterol levels has no difference(p>0.05) but albumin levels has statistically significant difference(p0.05).Demographic characteristics like gender has no statistically significant difference(p>0.05) but age has(p0.05) but hgb and htc has.(p0.05) but PTH, folat, T.protein, Na, Ca, Urea, creatinin has(p0.05).Conclusion:1)İn CRD as stage increases, frequency of malnutrisyon is also inreases. (Level-3: %48, Level-4:%66.5) İn CRD patients whic has no dializ terap,serum albumin levels that is result of malnutrisyon is decreasess but anthropometric measurements has no changes.2)IL1,IL6,CRP and TNF alfa are strong determinants of inflamation.A positive significant corelation has been found between Cr Clirence and TNFalfa.But it hasn?t found any corelation between Cr Clirence and IL1,IL6 and CRP.3)İt hasn?t found any corelation between CRclirence and CİMA.