Hipoksik koşullarda egzersiz yapan sıçanlarda dokosaheksaenoik asidin bazı fizyolojik parametrelere etkisi
The effects of docosahexaenoic acid on some physiological parameters in rats training under hypoxic conditions
  1. Tez No: 272520
  2. Yazar: HAYDAR ALİ ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hipoksinin pek çok sinir sistemi fonksiyonunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Egzersiz veya dokosaheksaenoik asit'in (DHA) ise öğrenme, hafıza, sinir iletimi gibi bazı nörofizyolojik fonksiyonlara olumlu etkilerini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, hipoksik koşullarda yapılan egzersiz ve DHA verilmesinin; total EEG aktivitesine ve EEG frekans bandlarına ayrıca sinir ileti hızına etkilerini araştırmaktır.Çalışma için, Hayvan Deneyleri Etik Kurulu onayı alındı ve 4 aylık, 210±18 gr, 35 adet, Sprague Dawley erkek sıçan, her biri eşit sayıda 5 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (K), Hipoksi Grubu (H), Hipoksi+DHA Grubu (HD), Hipoksi+Egzersiz Grubu (HE), Hipoksi+Egzersiz + DHA Grubu (HED). Deney grupları, 28 gün boyunca hipoksiye maruz bırakıldı. Bu periyotta HE ve HED grubundaki sıçanlara, haftada 5 gün treadmill egzersizi yaptırılırken (1.8 km/s hızda, % 0 eğim, 20 dk/gün); HD ve HED gruplarına ise her gün DHA gavajı yapıldı (36 mg/kg/gün). Deneysel periyodun öncesinde ve sonunda, anesteziye edilen sıçanlardan EEG kayıtları alındı. Bu kayıtlardan, spektral güç ve frekans analizleri yapıldı. EEG kaydı alımından sonra ise sıçanların siyatik sinirleri çıkarılarak, sinir ileti hızı kayıtları alındı.
Özet (Çeviri)
Deleterious effects of hypoxia exposure on many nervous system functions is known. There are studies indicating the beneficial effects exercise and docosahexaenoic acid (DHA) on various neurophysiological functions. The aim of this study is to investigate the effect of exercise and DHA supplementation in hypoxic conditions on total EEG activity, EEG frequency bands and nerve conduction velocity .This study was approved by the Pamukkale University Ethics Committee of Animal Care and Usage. A total of 35 Sprague Dawley male rats, were divided into 5 groups: Control (K), hypoxia (H), hypoxia + DHA (HD), hypoxia + exercise (HE), hypoxia + exercise + DHA (HED). Experimental groups were exposed to hypoxia for 28 days. A treadmill exercise was performed in exercise groups (1.8 km/h, 0% incline, 20 min/day). DHA were applied by gavage (36 mg/kg/day) to HD and HED groups for every day. Before and at the end of the experimental period, the EEG recordings were collected from rats. Spectral power and frequency analysis were performed. After the performed EEG recordings from rats, it was removed sciatic nerves of anesthetized rats. Nerve conduction velocity was measured in sciatic nerve. One Way ANOVA and Post Hoc Tukey tests were used for the differences between groups, p values