Ratlarda soğuk stresinin tiroid bezi üzerine etkileri
Effects of cold stress on thyroid gland in rats
- Tez No: 272634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada 24 haftalık, 200-220 gr ağırlığında 48 adet (12 erkek ve 12 dişi) Sprague-Dawley ırkı rat kullanıldı. Denekler her biri 24 rattan oluşan iki gruba ayrıldı. Gruplardan birincisi 12 erkek ve 12 dişiden oluşan kontrol grubu, diğeri ise yine aynı sayıda erkek ve dişi kullanılan soğuk stres uygulanan grup olarak düzenlendi. Kontrol grubundaki hayvanlara herhangi bir işlem uygulanmazken, stres uygulanan gruptaki materyallere 2 saat süreyle 4-60C soğuk uygulanarak deneklerde stresin oluşması sağlandı.Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular hem morfolojik olarak incelendi, hem de her bir grup için elde edilen kan serum T3 ve T4 hormon düzeyleri ve folikül genişlikleri belirlenerek, istatistiksel analiz yapıldı.Çalışmada stres grubundaki erkek ratlara ait tiroit foliküllerinde materyallerde kolloid miktarının bazı bölgelerde kısmen azaldığı, bazı foliküllerde ise tamamen kaybolduğu gözlenirken; epitel hücrelerinin sınırlarının belirsizleştiği, nükleus çaplarının arttığı ve bu epitel hücrelerinin şekillerinin bozulduğu görüldü. Aynı gruptaki dişilerde kolloid miktarının erkeklere oranla daha fazla olduğu, nükleuslarının ise daha küçüldüğü tespit edildi.Foliküler üzerine yapılan değerlendirmelerde hücre çapının strese bağlı olarak kontrol grubuna göre erkek ve dişilerin her ikisinde de çok belirgin bir seviyede düşüş gösterdiği ve bu sonucun istatistiksel olarak çok önemli olduğu belirlendi (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study 24 weeks-old 200-220 gr 48 male and female Sprague-Dawley race rat was used. Rats separated into two groups each of which consists of 24 rats. First group was structured as 12 male and 12 female control group, and the other group was cold stress applied group in the same number male and female. Stress was provided by applying of 4-6 degree cold to animals in the stress applied group, while no process applied to animals in the control group.Findings obtained at the end of the study were investigated both morphologically and statistical analysis was performed by identifying T3 and T4 blood serum hormone levels which were obtained from each group and by identifying follicle cell dimension.In the study, it was observed that; in male materials of the stress group colloid quantity declined from place to place in some areas, borders of epithelial cells becoming indistinct while colloid completely disappearing in some of the follicles, and nucleus increase in size and forms of these epithelial cells deformed. It was also observed that females have more colloid quantity respect to males in the same group, and their nucleus size slightly decreased.In the assessments performed on follicle cells it was determined that diameter of cell decreased depending on stress in a significant level respect to control group, and it was also determined that this result is statistically significant. (P0,05).