Larinks skuamöz hücreli karsinomlarında lenfatik damar yoğunluğu ve mikrodamar yoğunluğunun değerlendirilmesi
The evaluatıon of lymphatıc vessel densıty and mıcrovessel vessel densıty ın laryngeal squamous cell carcınoma
- Tez No: 272694
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BALKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Solid tümörlerin gelisimi ve metastaz yapmasında yeni damar olusumu önemli roloynamaktadır. Skuamöz hücreli karsinomlar (SHK), larinksin en sık görülenneoplazmlarıdır. Larinks karsinomlarında boyun lenf nodlarına metastaz sağkalımıönemli oranda azaltan bir etkendir. Bu çalısmanın amacı; larinksin SHK' da tümöriçi ve tümör dısı alanlarda lenfatik damar ve mikrodamar yoğunluğunun lenf nodumetastazı ile iliskisini ortaya koymaktır.Çalısmamızda 2000-2006 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF)Patoloji Ana Bilim Dalı'nda larinks skuamöz hücreli karsinom tanısı almıslarenjektomi ve boyun diseksiyonu yapılmıs 86 olgu incelemeye alınmıstır.Hematoksilen-Eozin ile boyalı kesitlerde tümör tipi ve diferansiyasyondeğerlendirildi. D2-40 immünohistokimyasal boyaması ile tümör içi ve tümör dısılenfatik damar yoğunluğu (LDY), CD34 immünohistokimyasal boyaması ile tümöriçi ve tümör dısı mikrodamar yoğunluğu (MDY) değerlendirildi. Elde edilen verilerile tümör derecesi, tümör yerlesim yeri, lenf nodu metastazı ile iliskisi karsılastırıldı.Sonuçların değerlendirilmesinde ki-kare, multivariyete analiz testleri kullanıldı.P
Özet (Çeviri)
Neovascularization plays an important role in development and metastasis of solidtumors. Squamous cell carcinoma is the most common neoplasm of larynx. Cervicallymph node metastasis is an important factor, which significantly decreases survivalin larynx carcinomas. The aim of this study is to reveal the relationship betweendensity of lymphatic vessels and microvessels at intra and peritumoral areas andlymph node metastasis in SCC of larynx.In the present study, 86 cases which were diagnosed as squamous cell carcinoma oflarynx at the Department of Erciyes University, Medicine FacultyPathology between2000 and 2006 were reviewed. Tumor type and differentiation were assessed inhematoxylin-eosin stained sections. Intratumoral and peritumoral lymphatic vesseldensity (LVD) were assessed by D2-40 immunohistochemical staining, whereasintratumoral and peritumoral microvessel density (MVD) by CD34. Obtained datawere compared to tumor grade, tumor location and lymph node metastasis. Chisquareand multivariate analysis were used for assessment of results.