Edirne ilinde 18-55 yaş grubunda migren prevelansının belirlenmesi
The prevelance of migraine in people between the age of 18-55 ın Edırnee
- Tez No: 272896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Migren, tekrarlayıcı tarzda, başın bir tarafına lokalize, ataklara bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyetin de eşlik ettiği primer başağrısı türüdür. Ülkemizde 18-55 yaş arasındaki prevelansı kadınlarda erkeklerin iki katı fazla olmak üzere %16,4 olarak bulunmuştur. Migren tanısı öyküye dayanılarak konulur. ID migren testi birinci basamakta migren tanısı koymada güvenilir bir testtir. Bu çalışma ile Edirne ilinde 18-55 yaşları arasındaki populasyonda Identity Migren Testini kullanarak migren görülme sıklığını ve migren baş ağrısının özelliklerini belirlemeyi amaçladık.Çalışma örneklemimizi 720 kadın, 733 erkek olmak üzere 20-55 yaş aralığında toplam 1453 kişi oluşturmuştur. Veri toplama amacıyla danışman tarafından oluşturulan bir anket formu kullanılmış ve veriler STATICA7 istatistik yazılımı yardımıyla işlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Migraine is a kind of primary headache that is repetitive, localized to hemicrania, processing with attacks accompaniment with nausea, vomiting, irritability to light and noise. In our country migraine prevelance is found % 16,4 between the ages of 18-55; twice as common in women as in men. Migraine is diagnosed by medical story. ID migraine test is confidential to diagnose migraine in primary care units. We aimed at assess the prevelance of migraine in people between the ages of 18-55 in Edirne and it was also our aim to identify the characteristics of migraine headache by this research.1453 persons include 720 women and 733 men between the ages of 20-55 were established our sample. An survey sheet prepared by executive adviser used to collect data; these datas processed with STATICA7 statistical software programme.