Deneysel diyabetik rat testis dokusundaki apoptotik değişiklikler üzerine vitamin D ve vitamin E'nin etkisinin araştırılması
The investigation of effects vitamin D and vitamin E on apoptosis at experimental diabetic rat testes tissue
- Tez No: 272990
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR DÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diabetes mellitus (DM), mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarla seyreden kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabetik erkeklerde, artmış oksidatif strese bağlı olarak testislerde germ hücrelerinde apoptozisde artış meydana gelmekte ve testiküler fonksiyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda vitamin D'nin antioksidatif etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Vitamin E ise çok önemli bir antioksidan olup, lipid peroksidasyonuna karşı ilk savunma hattını oluşturur.Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile oluşturulan deneysel diyabet modelinde vitamin D ve vitamin E'nin, rat testis dokusundaki apoptotik değişiklikler üzerine koruyucu etkileri incelenmiştir.Çalışmada, 28 adet 8 haftalık Wistar albino cinsi erkek ratlar kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 7 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup I) herhangi bir uygulama yapılmadı. Diğer 3 gruba 50 mg/kg olacak şekilde tek doz STZ 0,1 M sodyum-sitrat tamponunda (pH: 4,5) çözdürülerek intraperitoneal (i.p) olarak uygulandı. Diyabet oluştuktan sonra diyabetik grup (Grup II) belirlenip herhangi bir uygulama yapılmadı. DM + vitamin D grubuna (Grup III), vitamin D (50 IU/kg/gün) ve DM + vitamin E grubuna (Grup IV) ise vitamin E (500 IU/kg/gün) 9 hafta süreyle oral yolla verildi. Deney sonunda ratlar dekapite edilerek testis dokuları çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a chronic metabolic disease characterized by microvascular and macrovascular complications. In diabetic men, apoptosis increases in testicular germ cells and testicular dysfunction occurs, due to increased oxidative stress. In recent years, vitamin D has been shown to have antioxidative effects. Vitamin E is an antioxidant that is very important, creates a first line of defense against lipid peroxidation.In this study, protective effects of vitamin D and vitamin E on apoptotic changes of the rat testicular tissue in streptozotocin (STZ) induced experimental model of diabetes were investigated.Twenty-eight Wistar albino male rats, aged 9 weeks were used. The experimental animals were divided into 4 groups that have 7 animals in each group. No application made to the control group (group 1). 50 mg/kg single-dose STZ was intraperitoneally (i.p) induced to other 3 groups by dissolving on the 0,1 M sodium-citrate buffer (pH: 4,5). After diabetes occured, the diabetic group (Group II) did not receive any medication. Vitamin D (50 IU/kg/day) was given to DM + vitamin D group (Group III) and vitamin E (500 IU/kg/day) was given to DM + vitamin E group (Group IV), orally for 9 weeks. Rats were decapitated at the end of the experiment and testicular tissues were removed.