Sosyal ve tarihsel bağlamda OŞ/Kırgızistana sürgün edilen Batumlu Türklerin sosyal yapısı
The batum?s Turks social structure in living of OSH-Krygizistan of social and historical context
- Tez No: 273138
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tez çalışması, dünyada yeni yeni keşfedilmeye başlanan sürgün sosyolojisi disiplininden yola çıkarak, 1944 yılında Sovyet Rusya tarafından Kırgızistan kırsallarına sürülen Karadenizli Türklerin sosyal yapısını analiz etmektir. Karadenizli Türklerin seçilmesindeki temel mantık, küçük 65 yıl geçmesine rağmen horondan mıhlamaya, misafir ağırlamadan türkülere kadar kültürlerini yaşatmaya çalışan bir topluluk olarak araştırılmaya değer görülmesidir. Karadenizli Türkleri özel kılan sebep diğer sürgün topluluklardan farklı olarak bir diyaspora oluşturabilecek sayıda ve büyüklükte olmamaları, bu nedenle yaşlı kuşağın aradan çekilmesiyle yavaş yavaş kültürlerini kaybetmeye başladıkları kaygısıdır. Ayrıca çalışmanın Sovyet deneyiminden yola çıkarak sürgün sosyolojisi için kullanılabilecek temel argümanları belirlemesi, çalışmayı ayrıca önemli kılmaktadır.Bu bağlamlardan hareketle ilk elden göç kavramı ve onun görüngülerini analiz eden bu çalışma, zorunlu göçlerden sürgün olgusuna odaklanarak sürgün sosyolojisinin temel hareket noktalarını, sürgünün tarihi serüvenini, sosyo-psikolojik ve sosyo-politik süreçlerini değerlendirmiştir. Sonrasında 1917-1989 yıllarını kapsayan Sovyet deneyimine değinen çalışma, sürgünlerin politik olarak kullanılmasının Sovyet topraklarında oluşturduğu sonuçlara değinerek Karadenizli Türklerin fiziki ve sosyal çevresini tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
This work, our world, newly discovered begin shoots sociology discipline set out in 1944 Soviet Russia by the Kyrgyz countryside to the proposed Black Sea Turkish social structure to analyze. The basic logic for choosing the Black Sea with the Turks, from a small nail to 65 years after the horon, entertain guests with folk songs from their cultures to try to see a community that is worthy of investigation. Special reasons that make the Turkish Black Sea, unlike other exiles, a diaspora community that may occur as the number and size should not, therefore, among the older generation retires they slowly begin to lose their culture is concerned. Exiled from the Soviet experience of working also set out the basic arguments can be used to identify the sociology, the study also makes it important.This context, stemming from first-hand the migration concept and its phenomena to analyze these studies, forced migration from the deportation cases, focusing on transportation of sociology based movement points, shoot the historic journey, socio-psychological and socio-political processes appraised. Covering the years 1917-1989 after the operation until the Soviet experience, be used as a political exile in the territory of the Soviet Black Sea by the Turks until the results of physical and social environment has been defined.