Örgütsel adalet algısı iş aile çatışması ve algılanan örgütsel destek arasındaki bağlantılar
The relationships between perceptions of organizational justice, work family conflict and perceived organizational support
- Tez No: 273306
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Örgütsel adalet algıları, algılanan örgütsel destek ve iş aile çatışması çalışanların tutum, karar ve davranışlarınını yanısıra örgütsel sonuçlarla da yakından ilgili olduğu için son yıllarda araştırmacılar tarafından oldukça ilgi görmektedir.Bu araştırmanın temel amacı yaş, cinsiyet, haftalık çalışma saati, toplam çalışma yılı ve medeni hal gibi demografik değişkenlerle birlikte örgütsel adalet algısı, algılanan örgütsel destek ve iş aile çatışması arasındaki ilişkileri ortaya koymak ve algılanan örgütsel desteğin, örgütsel adalet algıları ile iş aile çatışması arasındaki aracı (mediator) rolünü belirlemektir.Araştırmanın örneklem grubunu 14 farklı bankadan toplam 360 banka çalışanı oluşturmuştur. Katılımcılara veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Adalet Algısı Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve İş Aile Çatışması Ölçeği verilmiştir. Araştırmada ayrıca Örgütsel Adalet Algısı ölçeğinin faktör yapısı sınanmış ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeğinin de uyarlama çalışması yapılmıştır.Araştırma sonucunda haftalık çalışma saatinin algılanan örgütsel destek ve iş aile çatışmasını yordadığı görülmüştür. Yapılan analiz sonuçlarında algılanan örgütsel destek ile dağıtımsal adalet algısı, işlemsel adalet algısı, etkileşimsel adalet algısı ve etkileşimsel adalet algısının alt boyutları olan kişilerarası adalet ve bilgisel adalet algısı arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Dağıtımsal adalet algısı, işlemsel adalet algısı, etkileşimsel adalet algısı ve etkileşimsel adalet algısının alt boyutları olan kişilerarası adalet ve bilgisel adalet algısı ile iş aile çatışması arasında negatif ilişki görülmüştür. Ayrıca yapılan analizler çalışanların algıladıkları örgütsel destek arttııkça iş aile çatışmalarının azaldığını göstermiştir.Algılanan örgütsel desteğin, örgütsel adalet algıları ile iş aile çatışması arasındaki aracı rolünü belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizi sonunda algılanan örgütsel desteğin örgütsel adalet algısının tüm boyutları ile iş aile çatışması arasında aracı rolü olduğu görülmüştür.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili literatürdeki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceived organizational support, perceptions of organizational justice and work-family conflict are closely related with organizational outcomes as well as with attitudes, decisions and behaviors of employees; thus they have received considerable interest from researchers in recent years.The main goal of this study is to put forth the relation between organizational justice perceptions, perceived organizational support and work-family conflict, along with some demographic variables like age, sex, weekly working hours, total working years and marital status, and determine the mediator role of perceived organizational support in between perceptions of organizational justice and work-family conflict.The sample group of the study is consisted of a total of 360 bank employees from 14 different banks. As means of data collection, the participants are given Personal Information Form, Perceived Organizational Justice Scale, Perceived Organizational Support Scale and Work-Family Conflict Scale. The factor structure of Perceived Organizational Justice Scale is tested and adaptation study of Perceived Organizational Support Scale is conducted in the research as well.As a result of the research, it?s seen that weekly working hours predict perceived organizational support and work-family conflict. The analysis results show that there is a positive relation between perceived organizational support and perceptions of distributive justice, procedural justice perceptions, perceptions of interactional justice, perceptions of interpersonal and informational justice ?the last two are the subscale of perceptions of interactional justice. It`s also seen that there is a negative relation between work-family conflict and perceptions of distributive justice, procedural justice perceptions, perceptions of interactional justice and the subscales of perceptions of interactional justice that are interpersonal and informational justice perceptions. Moreover, undertaken analyses indicate that as organizational support that the employees perceived increases, work-family conflicts decrease.As a result of the regression analysis, which was conducted to determine the mediator role of perceived organizational support in between organizational justice perceptions and work-family conflict, it?s seen that perceived organizational support has a mediator role between all aspects of organizational justice perceptions and work-family conflict.The findings of the study are compared with related research results of the literature and are discussed as well.