Sosyal sermaye kuramı çerçevesinde Türkye'de özel sektörün kültür ve sanat yatırımları
The Turkish private sector's investments in culture and arts in light of the theory of social capital
  1. Tez No: 273578
  2. Yazar: İKBAL BEGÜM KÖSEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RONA TURANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Özellikle 1980'den sonra uygulanmaya baslayan özellestirme uygulamaları ileTürkiye'de özel sektörün görünürlügü ve etkisi artmıs, yatırımları çesitlenmeye baslamıstır.Bu dogrultuda kültür ve sanat alanı, özel sektörün yeni yatırım alanı haline gelmistir. Kültüralanının ve sanatın itibar saglayan, marka degerini ve bilinirligini artıran araçlar olmasıdısında; ekonomik çıkarın algılanmasını asgariye indiren ve sosyal sermaye kuramı ileaçıklanabilen bir rolü de vardır. Kültür ve sanat alanına yaptıkları yatırımlarla kültürüdönüstürme erkini ellerinde tutan girisimciler, bu yolla ekonomik güçlerini de mesrulastırmısolmaktadırlar. Metalasan sanat ve bir endüstri haline gelen kültür, artık Türkiye'de dekapitalist üretim iliskilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
The visibility and social influence of the Turkish private sector has increased. It'sinvestments have diversified, especially following a series of privatizations which took placein the 1980s. In corollation, the field of culture and the arts became an area of investment.These investments, which can be considered instruments for prestige, brand value andawareness, also play a role in minimizing the perception of direct economic interest andtherefore can be interpreted in light of the theory of social capital. Thus, entrepreneurs whotend to apprehend power to transform the realm of culture through their investments are bythe same token legitimizing their economic power. Commodified arts and industrializedculture have since become an integral part of the capitalist relations of production.