Economic growth analysis according to different country income groups
Farklı ülke gelir gruplarına göre ekonomik büyüme analizi
- Tez No: 273688
- Danışmanlar: PROF. DR. HURŞİT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ekonomik büyüme analizi, kişi başı gelir farklılıklarının nedenleri ve fakir ülkelerin zengin ülkeleri yakalayıp yakalayamayacağı sorgulaması insanlığın temel soruları olduğundan beri hep ilgi çeken bir konu olmuştur. Ekonomistler büyüme modelleri çerçevesinde temel olarak iki patikaya ayrılmıştır. Dışsal büyüme modelleri denge düzeyine bir yakınsamayı varsaymakta, diğer taraftan içsel büyüme modelleri bu tip bir yakınsamayı yanlışlamaktadır. Yakınsama analizi birçok teknik yoluyla sorgulanmaktadır. Bu çalışmada sağlam sonuçlar elde etme anlamında çok sayıda teknik kullanılmıştır. Toplamda 83 ülke çalışmaya dahil edilmiş ve bunlar gelir gruplarına göre 4 gruba ayrılmıştır. Elde edilen ampirik bulgular dışsal büyüme modellerini destekleyen sonuçlar öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth analysis has always been an attractive topic since the reasons under income per capita differences and the investigations whether poor economies are able to keep up with rich economies are the crucial questions of mankind. Economists mainly diverge to two paths in the frame of growth models. Exogenous growth models assume a convergence to the steady state level, whereas endogenous growth models falsify such a convergence. Convergence analysis has been investigated through several techniques. In this study, many techniques are employed in order to reveal robust results. In total, 83 countries are used and these countries are split into 4 groups in accordance with their income levels. The empirical findings suggest a support to the exogenous growth models.