Çelik kimyasal kompozisyonunun sıcak daldırma galvaniz kaplama kalınlığına etkilerinin incelenmesi
Analysis the effect of chemical composition of the steel on hot dip galvanized coating thickness
- Tez No: 274794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanların günlük yaşamında çok önemli bir yeri olan demir çelik ürünleri, gerekli önlem alınmadığı takdirde kısa zamanda korozyona uğramakta, kullanım amaçlarını karşılayamaz hale gelmekte, can emniyetini tehlikeye sokmakta ve çevrenin kirlenmesine sebep olmaktadır.Kullanım alanı oldukça yaygın olan demir çelik mamulleri; varlıkların korunarak ömürlerinin uzatılması, kaynak israfının önlenmesi gibi nedenlerle korozyona karşı yüzeyleri boyanarak veya kaplanarak kullanılmaktadır. Ancak; boyama sınırlı süre için koruma sağlarken, galvaniz kaplama ve diğer kaplama yöntemleri çok daha uzun süre koruma sağlayabilmektedir.Galvaniz kaplama;- Kaplama yöntemleri içinde çeliğin bünyesine nüfuz ederek metalürjik bağ kurmaktadır.- Kullanımı sırasında insana ya da çevreye hiçbir zararlı etkisi bulunmamaktadır.- Bakım onarım gerektirmemektedir.- 50 yılın üzerinde kullanım ömrüne sahip en ideal kaplama yöntemidir.Yapılan bu çalışmada Sıcak Daldırma Galvaniz kaplama incelenmiş olup, farklı kimyasal kompozisyondaki çelikler, farklı süre ve sıcaklıklarda kaplanarak, kaplama kalınlıkları ölçülmüş ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People's daily life very important in the iron and steel products, the necessary precautions, unless quickly corroded to their intended use and can not afford is becoming, life safety endangered, and environmental pollution is caused.The widespread use of iron and steel products in the field, to extend their lives by protecting their assets, prevent the waste of resources because of the surface against corrosion by painting or by coating is used. However, staining for a limited period of protection, galvanizing and other coating methods can provide much longer protection.Galvanizing;- Coating techniques in the metallurgical bond of the steel structure has been penetrated.- During the use of any harmful effects to humans or the environment do not exist.- Does not require maintenance.- Over 50 years of service life is the ideal coating method.In this study examined whether the hot dip galvanizing, the steel of different chemical compositions, different times and temperatures, coated, coating thicknesses were measured and evaluated.