Endüstriyel kaynaklı emisyon dağılımlarının modellenmesi ve coğrafi bilgi sistemi ile gösterilmesi
The modelling of emission distributions from industrial sources and geographic information system demonstrations
  1. Tez No: 274842
  2. Yazar: MİRAY BAŞAR MACİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHNAZ GÜMRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çevre kirliliğinde hava kirliliği önemli bir yer kaplamaktadır. Hava kalitesinin iyileştirilmesi kontrol senaryolarının planlanması ile mümkündür. Bu amaçla hava kalitesi modelleri ile emisyon dağılımlarının hesaplanması ve Coğrafi Bilgi Sistemi ile gösterilmesi, kirlilik konsantrasyon ve dağılımlarının önceden belirlenmesi, tesislerin tek başına ve mevcut tesisler ile birlikte bölge hava kalitesine olan etkileri değerlendirilerek, karar vericilere tesislerin göreceli katkıları hakkında etraflıca bilgi sunulabilmesi açısından önem arzetmektedir.Bu çalışmada proses için enerji üretimi amacıyla sülfür içeren yakıt kullanan üç adet üretim tesisi bacalarından salınan kükürt dioksit emisyonları kullanılarak dağılım konsantrasyonları hesaplanmış ve ortak etkileri Coğrafi Bilgi sistemi üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
To impact of an air pollution to an environment pollution is a significant footprint. The improvement of air quality is possible with the planing of control scenarios. For this purpose, the calculation of emission distributions and by means of air quality models and predetermination of the pollution concentration, distribution and demonstration with Geographic Information System have an importance in order to provide a comprehensive information to the decision makers about the relative contributions of the plants by evaluating the plant alone effects and together with the effects of existing facilities to regional air quality.In this study, the concentration distribution of sulphur dioxide emissions of three production plants which are using sulfur containing fuels for energy production, were calculated and joint effects were shown on GIS.