Deneysel olarak uyarılmış serbest radikallerin deri hücresi zar sistemlerinin ultrastrüktürel yapısına etkileri
  1. Tez No: 27502
  2. Yazar: EMİNE KIZILKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde tanımlanan çalışma için, Ç.ü.Tıp Fakültesi Deneysel Cerrahi ve Araştırma Merkezinden (DECAM) temin edilen 15 adet Mus-musculus Bal h/c türü -farelere Pharbol Myristate Acetate verilerek serbest radikal oluşturulmuştur. Serbest radikal oluşumu lipid peroksidasyon seviyesi ölçülerek değerlendirilmistir. Lipid peroksidasyon bulgularına göre artmış olan lipid peroksidasyon hücre zarındaki bir tahribatın nedeni olabilir. Elektron mikroskop çalışması Ruthenium tetraoksit metoduyla hücre zarının ultrastrüktürel yapısı incelenmiştir. Hücre organellerin yapısında dejenerasyon yaptığı görülmüştür. Katarakt oluşmasıyla ve diğer morfolojik değişikliklerle yaslanma içerisinde serbest radikal zararların mekanizması bundan sonra yapılacak, araştırmalar için bir öneri olabilir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY A group of 15 Mus-musculus Balb/C species of mice was suppl ied f rom Çukurova Un iver si ty, Medic i ne Fdcul ty, Esperi men ta 1 Burgle a I and Research Center, i o carry ou1 dese ribed work in t hi t essay. and free radical was produced by injecting Pharbol Myristate Acetate to those mice. The- production of free radical was evaluated by measuring level of lipid peroxidation. The result of increasing level of 1 i pi d pero>:i da t ion may caused by some damages in cell memhr ane. 1 he method of Ruthenium tetraoxide was used to observe Ul trastruc ture of coll membrane by using Electron microscope. Degenerations in structure- of cell organelles was observed. For fur t tier researches, it may be suggested that the rel at ions between the mechanism of free radical damage and cataract growth and ot her mor phol ogi ca 3 changes during geriatric period.