Kontrollü şartlar altında kurutulan bamyanın kuruma karakteristiği ve renk özelliklerinin belirlenmesi
The determination of drying charactreristics and color values at conditiones different drying of okra
- Tez No: 275149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bamyanın farklı hava sıcaklığı ve hava hızlarında gösterecekleri kurutma karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerde hava sıcaklığı olarak 40 oC, 50 oC, 60 oC ve 70 oC, hava hızları ise 1.0 m/s ve 2.0 m/s olarak alınmıştır. Denemeler sonucunda, hava sıcaklığının ve hava hızının bamyanın kuruma hızı üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Elde edilen verilere istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca örneklerin renk ölçümleri yapılmıştır.Kurutmada kullanılan hava sıcaklığının ve hava hızının artışı bamya örneklerinin tümünde kuruma hızı ve kuruma sabiti değerini artırmış, L, a ve b değerlerini ise azaltmıştır. Bamyanın kurutulmasında Newton modeli ile yapılan tahminin standart hatası (RMSE) 0.011318 ile 0.025491 arasında, uyumun iyilik derecesini gösteren ? 2 değeri 0.000131 ile 0.000109 arasında ve modelleme yeterliliğini gösteren EF değeri ise 0.998841 ile 0.989590 arasında, Page modeli ile yapılan tahminin standart hatası (RMSE) 0.002414 ile 0.012642 arasında, uyumun iyilik derecesini gösteren ? 2 değeri 0.000005 ile 0.000183 arasında ve modelleme yeterliliğini gösteren EF değeri ise 0.998127 ile 0.999929 arasında bir değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying characteristics of okra at the different air temperatures and air velocity were determined. In the trials, air temperatures were 40 °C, 50 °C, 60 °C, 70 °C and air velocities were 1.0 m.s-1, 2.0 m.s-1. According to the results, the effects of air temperature and air velocity on okra drying velocity were determined. The data obtained from trials were evaluated statistically. In addition to these, colors of the samples were measured.It has been observed that drying velocity and drying coefficient have increased, L, a and b values have decreased by increasing air temperature and air velocity. According to Newton Model, Root mean square error (RMSE) changed between 0.011318 and 0.025491, khi square ( ? 2 ) changed between 0.000131 and 0.000109, the modeling efficiency (EF) changed between 0.998841 and 0.989590. According to Page Model, these values changed between 0.002414 and 0.012642, between 0.000005 and 0.000183, between and 0.998127 and 0.999929 respectively.