Gönen (Balıkesir) pirinç tarlalarında ürün verimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of ecological factors effecting crop productivity in rice fields in Gönen (Balıkesir)
  1. Tez No: 275240
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma alanı olarak seçilen Gönen İlçesi Balıkesir ilinin kuzeyinde, Manyas gölünün batısında ve Marmara denizine 25 km uzaklıktadır. Bölgede Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir.Araştırma süresince pirinç tarlalarında ürün verimi üzerinde etkili olan ekolojik etmenler tespit edilmiştir. Bunların başında iklim faktörünün etkisi, sulama suyununetkisi, toprağın etkisi, kullanılan gübrenin etkisi, zirai mücadele ilaçlarının etkisi, pirinç kültivarlarının etkisinin ürün üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir.Araştırmalar bu faktörler üzerinde yürütülmüş ve ürün verimine etkileri tespit edilmiştir.Çalışma sonunda çiftçilerin bu ekolojik etmenleri göz ardı etmeleri halinde tarlalarında ektikleri pirincin veriminde düşmeler beklenmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER : Balıkesir / Gönen / Pirinç / Verim / Ekoloji
Özet (Çeviri)
The study site is situated in Gönen, North of Balıkesir and west of Lake Manyas. The site is 25 km far from Marmara Sea . The mediterranian climate is effective in the region.The ecological factors effectin crop productivity in the rice fielde were determined. The results shewed that climatic factors, irrigation water quality, soil, fertilizers, pesticids and rice pods were effective on crop productivity.These factors were measured and their effects were assessed.It was concluded that if farmers discard the above factors, they should expect low crop productivity in their rice fields.KEY WORDS: Balıkesir/ Gönen/ Rice/ Productivity/ Ecological factors