Biyonanoimplantların biyouyumluluğu
Biocompatibility of bionanoimplants
  1. Tez No: 275275
  2. Yazar: TANER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada poli(metil metakrilat) (PMMA) ve hidroksiapatit (HA) kullanılarak polimer-seramik nanokompozit ve/veya kompozitleri çözelti ortamında etkileştirme yöntemi ile sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve biyouyumlulukları araştırılmıştır. Hazırlanan polimer/seramik nanokompozit ve/veya kompozitlerinin karakterizasyonu, X-ışınları kırınımı (XRD) ile; seramik ve polimer arasındaki etkileşimler, Fourier transform infrared attenuated total reflection spektrofotometresi (FTIR-ATR) ile; polimer ve nanokompozit ve/veya kompozitlerinin termal özellikleri, termogravimetre (TG) ve diferansiyel termogravimetre (d[TG]) ile incelenmiştir.XRD sonuçları, FTIR-ATR ve termogravimetrik analizler sırasıyla, HA seramiğinin polimer matriksinde nanoboyutta dağıldığını; seramik ve polimer arasındaki etkileşimin HA'nın ?OH grubu ile polimerin karbonil grubu arasında meydana geldiğini ve polimer matriksine seramik katılımıyla biyomalzemenin termal kararlılığının arttığını göstermektedir.Sentezlenen nanokompozit ve/veya kompozitlerin biyouyumluluklarının kontrolü için kandaki glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon s-transferaz, glukoz-6 fosfat dehidrogenaz, katalaz ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan enzimlerle etkileşimleri araştırılmıştır. Ayrıca bu biyomalzemeler için homouyumluluk testi yapılmıştır. Aseton ortamında sentezlenen biyomalzemelerin daha homouyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer-ceramic nanocomposites and/or composites have been prepared by solution intercalation method using poly(methyl metacrylat) (PMMA) and hydroxyapatite (HA); characterizated; and investigated their biocompatibilities. The characterization of polymer/ceramic nanocomposites or/composites were investigated by X-ray diffraction (XRD); the interactions between ceramic and polymer by Fourier transform infrared attenuated total reflection spectroscopy (FTIR-ATR); and the thermal stability of polymer and nanocomposites and/or composites by thermogravimetry (TG) and differantial thermogravimetry (d[TG]).XRD results, FTIR-ATR and thermogravimetric analysises showed that HA ceramic was dramatically dispersed at nanoscale in the polymer matrix; the interaction with ceramic and polymer were occured between ?OH groups of HA and carbonyl gruops of polymer and introduction of ceramic to the polymer matrix generally resulted in an increase in thermal properties, respectively.For the control of biocompatibility of prepared nanocomposites and/or comsposites, it was investigated the interactions such as glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione s-transferase, glucose-6 phosphate dehydrogenase, catalase and superoxide dismutase, which are antioxidant enzymes in blood. Also homocompatibility test was made for these biomaterials. It was determined that the nanocomposites or composites prepared in acetone media were better homocompatible then these in THF media.