Patron yapısının bobin boyamaya etkisnin araştırılması
Influence of tube dye transfer surface area to the dyeing quality of yarn bobbin
- Tez No: 275292
- Danışmanlar: PROF. RESUL FETTAHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekstil sektörünün yıllar geçtikçe ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktör teknolojinin gelişmesidir. Bu sayede hem yeni üretim yöntemleri hem de yeni ürünler tasarlanarak kalite artırılabilmekte ve maliyetler düşürülebilmektedir.Bunların doğrultusunda tekstil boyama yöntemlerinden biri olan iplik boyamada en yaygın kullanılan bobin boyama yönteminde daha düşük enerji ile boyama kalitesini artırmak, renk farklılıklarını önleyerek iplik teleflerini azaltmak ve maliyeti düşürmek amacıyla yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar göstermektedir. Patron yüzeyinin geometrik yapısı bobin boyama kalitesini etkileyen önemli bir parametredir. Bobin boyama sırasında kullanılan farklı patronların literatür taraması yapılmış ve deneysel çalışmalarla , patronun geliştirilen etkili yüzey transfer alanının iplik boyama kalitesinin gelişmesine yardımcı olduğunu görülmüştür.Bu tezde iplik boyama kalitesi, bobinin çapı ve patronun sarım yapılan etkili yüzey transfer alanı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, farklı derecede etkili sarım yüzey alanına sahip olan bobinler iplik boyama kalitesini ve farklı çaplardaki renk farklılığını gösterebilmek için kullanılmıştır. Ayrıca farklı basınçlarda farklı patronlar arası renk ölçümleri yapılarak enerji kayıpları elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : İplik, bobin boyama, patron, etkili transfer alanı, boyama kalitesi
Özet (Çeviri)
The most important factor which brings improvement for textile sector as the years went by is the new technologies. Thanks to this, both new production methods and new product is designed and thus quality can be increased and cost can be decreased.In accordance to these, in one of the most use textile dyeing method- cone dyeing , all of works to increase yarn dyeing quality using lower energy, to reduce the wastage amount after eliminate colour differences and to reduce costs have shown that positive results. Geometric structure of bobbin dyeing tube surface is an important parameter influencing bobbin dyeing quality. Different tubes that used in yarn dyeing are investigated in literature and with experimental works, have been seen that expanded effluent transfer area on the surface of dyeing tube helps to improve yarn dyeing quality.In this thesis, relationship between yarn dyeing quality, diameter of yarn package and winding-dyeing tube surface effluent transfer area are studied. In the experimental works different winding tubes having different level of surface effluent transfer area rates are used to explain their influence on the quality of yarn dyeing and color change for different level of yarn package diameters. Besides , colour measurement are made between different tubes in under different pressure and losses of energy is determinated.Keywords : yarn, yarn dyeing, tube, effluent transfer areas, dyeing quality