Akdeniz havzasından toplanmış olan su kabakları üzerine aşılı crimson tide karpuz çeşidinin verim ve kalite özellikleri
Yield and quality characteristics of crimson tide watermelon cultivars grafted on to bottle gourds collected from Mediterranean basin
- Tez No: 275324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz havzasından toplanmış olan su kabakları (Lagenaria siceraria) üzerine aşılı Crimson Tide karpuz çeşidinin bitkisel gelişimi, verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Toplanmış olan su kabakları yanında karşılaştırma amacı ile 2 ticari su kabağı anacı da kullanılmıştır. Çalışma, arazi ve sera çalışması olmak üzere iki kısımda yürütülmüştür. Serada aşı tutma oranı tespit edilmiş ve aşılanmış bitkiler saksılarda yetiştirilerek anaçların bitki büyümesine etkisi belirlenmiştir. Tarla denemesinde ise, aşılanan fideler erken ilkbaharda alçak tünel altına dikilmiş ve anaçların toplam verim, pazarlanabilir verim, erkenci verim ve meyve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aşı tutma oranı anaçlara bağlı olarak %78 ile %100 arasında değişmiştir. Ticari anaçların ve yerel anaçların aşı tutuma oranı benzer bulunmuştur. Hem ticari anaçlar hem de yerel anaçlar üzerine aşılanmış olan bitkiler kontrol bitkilerinden daha fazla gelişmiştir. Aşılı bitkilerdeki taze ağırlık artışı anaca bağlı olarak %47 ile %253 arasında değişim göstermiştir. Aşılı bitkilerin tamamında kontrol bitkilerine göre daha yüksek verim alınmıştır. Yerel anaçlar, ticari anaçlardan daha yüksek toplam verim değerlerine sahip olmuşlardır. Yerel anaçlar arasında yüksek verim değerine sahip olan 01-16, 07-42, 07-45, 31-09, 31-15 ve 46-03 no'lu genotipler ön plana çıkmışlardır. Erkenci verim bakımından ticari anlamda önemli bir fark tespit edilmemiştir. Kalite parametreleri açısından aşılı karpuz bitkilerinden alınan meyveler ile kontrol bitkilerinden alınan meyveler benzer bulunmuşturYapılan bu çalışma sonucunda verim ve kalite açısından Akdeniz Bölgesinden toplanmış olan su kabaklarının karpuza anaçlık potansiyelinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, rootstock potential of bottle gourds (Lagenaria siceraria) collected from Mediterranean region was investigated as regarded to plant development, yield and quality. Crimson Tide watermelon cultivar was used as scion and 2 commercial rootstocks (L. siceraria) was also used for comparison. The experiment was conducted in both greenhouse and open field. In greenhouse, survival rate of grafted plant and effect of rootstocks on plant development were investigated. In open field experiment, grafted plants were planted under low tunnel in early spring and effect of rootstocks on total yield, early yield and fruit quality were determined.Survival rate of grafted plants varied from 78% to 100%. Survival rates of commercial rootstocks and local rootstocks were similar. Grafted plants on both commercial and local rootstocks showed higher growth performance than ungrafted control plants. Increase in plant fresh weight ranged from 47% to 253%. All grafted plant produced higher yield than control plants. Local rootstocks had more total yield than commercial rootstocks. Among local bottle gourds genotypes, 01-16, 07-42, 07-45, 31-09, 31-15 and 46-03 were found promising as regarded to yield. Difference in early yield ameng rootstocks was found commercially insignificant.Quality parameters of fruits harvested from grafted and control plants were similar. In this study, it was concluded that bottle gourds genotypes collected from Mediterranean region have high rootstocks potential for watermelon.