Erzincan ? Muş - Oltu (Erzurum) arasındaki yüzey kayaçlarının soğurulma özelliklerinin incellenmesi
Absorption properies of surface rocks investigation in Erzincan ? Muş - Oltu (Erzurum)
  1. Tez No: 275530
  2. Yazar: UFUK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sismik dalga soğrulma özellikleri yüksek basınç veya yapısal etkilerden dolayı değişebilir. Doğu Anadolu'nun aktif sismik kuşaklarına ait sismodinamik özelliklerin belirlenmesi yüzey kayaçları ile ilgili değerli bilgiler verecektir. Çalışma için 2000 ile 2005 yılları arasında doğu Türkiye'de oluşmuş 109 adet deprem verisi kullanılmıştır.Bu çalışmada Erzincan, Muş ve Oltu-Erzurum çevresindeki kayaçların sismodinamik özellikleri, soğurulma katsayısının ve bölgesel jeolojik katsayılarının bulunması amaçlanmıştır. Deprem büyüklüğünü hesaplamak için Pg dalgasının en büyük genlik değeri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan bölgeler için yeni magnitüd formülü ve jeolojik katsayılar hesaplanması için magnitüdler ML=4 değerine göre normalize edilmiştir. Lokal magnitüdleri hesaplamak için amplitüd ve episantr uzaklıkları arasında lineer bir ilişki kurulmuştur. Hesaplamalar için Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'ne (AÜDAM) ait toplam 180 adet yakın alan deprem verisi kullanılmıştır. Bu model farklı bölgeler için sismodinamik özelliklerin etkilerinin incelenmesine olanak sağlar. Ortalama soğurma katsayısı, ortalama kalite faktörü ve ortalama b katsayısının sırası ile 0.015, 34 ve 0.004 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic wave attenuation can be changed with high pressure or structural effects. Determination of the active seismic zones of eastern Anatolia sismodinamik surface features will give valuable information about surface rocks. The study occurred in eastern Turkey between 2000 and 2005 for 109 pieces of data used in the earthquake.In this study, it is aimed to obtain seismodynamics properties, absorption coefficient of rocks and local geological coefficient of Erzincan, Muş and Oltu-Erzurum and its surrounding. Maximum amplitudes of Pg waves were used in order to compute the earthquake magnitude. It is introduced a new magnitude formula and geological coefficient for these areas by using amplitude normalization methods for references values ML=4, so as to correct effects of the magnitudes. In order to estimate the local magnitude, it is assumed a simple linear relationship for amplitude and epicenter distances. In total 180 near-fields earthquake data recorded by Atatürk University Earthquake Research Center (AUERC) were used for the calculations. This model allows the investigation of the effects of variations of seismodynamics properties for different areas. The average attenuation coefficient (?), average quality factor (Q) and average b coefficients were obtained for Erzincan, Muş and Oltu (Erzurum) as 0.015 km-1, 34 and 0.004 respectively.