Yazılım tabanlı enstrümantasyon ile APCO Proje-25 telsiz platformu gerçeklemesi
APCO Project-25 radio platform implementation with software defined instrumentation
  1. Tez No: 275795
  2. Yazar: MURAT ÇEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yazılım tabanlı enstrümantasyon tekniği kullanılarak, esnek olmayan ve değiştirilemeyen işlevlere sahip geleneksel cihazlar yerine kullanıcıya özel ve istenildiğinde yeni işlevler kazandırılabilen yazılım tabanlı cihazlara sahip olunmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok ülkede kamu güvenliği ve acil durum haberleşme sistemlerinde kullanılan açık mimarili APCO Proje?25 sayısal telsiz standardının Genel Hava Arayüzü ile tanımlanan ses haberleşmesi modu, yazılım tabanlı enstrümantasyon tekniği ile telsiz platformu olarak gerçeklenmiş ve gerçeklenen bu telsiz platformu yine Proje?25 standardına göre ASELSAN firması tarafından üretilmiş ticari ürün olan 4700 serisi el telsizi ile verici/alıcı modunda karşılıklı çalıştırılmıştır.Bu çalışmada yeniden düzenlemeye izin veren RF, IF, temelband sinyal işleme alt blokları ve bu blokların kolay ama yüksek performansla programlanmasına imkân veren yazılım geliştirme ortamı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda yazılım tabanlı enstrümanlarla gerçeklenen standardın yanında ihtiyaçlara göre geliştirilecek benzer veya farklı sistemler için yazılım tabanlı enstrümantasyon bileşenleri kullanılarak teknik altyapı oluşturulmuş ve bu altyapı üzerinde tecrübe kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Software defined instrumentation technics provides us with user specific but also easily adaptable and reconfigurable devices instead of unadoptable and non-flexible conventional devices. In this thesis, voice mode of APCO Project?25 Standard, open architecture public safety digital radio standard widely used in the world including Turkey also, has been implemented on a radio platform by using software defined instrumentation technics. The communication between this platform and the commercial hand-held radio 4700, produced by ASELSAN, has been tested.In this study, RF, IF, and baseband signal processing blocks supporting reconfigurability are used with a software development environment that enables programming of aforementioned blocks easily and efficiently. At the end of this work, in addition to implemented standard, a technical infrastructure involving software defined instrumentation components has been implemented and experience gained on the system in case of a need for similar systems.