Lifli hafif beton panel duvarların stabilitesi
Stability of fiber reinforced lightweight concrete panel
  1. Tez No: 276200
  2. Yazar: RECEB AĞABEYZADE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada kısa liflerle donatılandırılmış hafif beton panellerin yapılarda duvar ve döşeme olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Rasgele dağıtılmış kısa polipropilen liflerle donatılandırılmış ve perlit (hafif agregalar) kullanılarak üretilmiş betonların lifler sayesinde arttırılmış olan sünekliliğinden yararlanılarak, eğilmeye ve çekmeye çalışan duvar ve döşeme elemanlarında kullanılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada çimento ağırlığının %2'si ağırlığında polipropilen lif ve çimento ağırlığının %10'u ağırlığında genleştirilmiş perlit agregası kullanılmıştır. Belirtilen karışım ile imal edilen betonun özgül ağırlığı 1,74 gr/cm3 mertebelerindedir. Belirtilen lifli hafif betonun diğer malzeme ve mekanik özellikleri gerekli malzeme testleri ile yapılmış, eğilmede çekme dayanımı 7 MPa, basınç dayanımı 30 MPa, elastisite modülü 16800 MPa ve yarmada çekme dayanımı 6,4 MPa elde edilmiştir. Panel kesme dayanımının belirlenmesi için yapılan testlerde 500 x 500 x 80 mm boyutlarında imal edilen panel elemanlar diyagonal basınç testine tabi tutulmuş ve panelin kesme dayanımı 2,84 MPa olarak belirlenmiştir. Panellerin belirtilen yükler etkisi altındaki davranışları aynı zamanda kabuk eleman olarak modellenerek SAP2000 programında analiz edilmiş ve sonuçlar deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucu deney ve analiz sonuçlarının birbirini doğruladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of short fiber-reinforced concrete panel in structures as a wall and floor element is investigated. In order to provide ductility 2.0% of cement weight short polypropylene fibers is used. In order to produce lightweight concrete, 10% of cement weight perlit aggregate is used. The lightweight fiber reinforced concrete proved itself that it is lightweight and ductile material. The density of manufactured lightweight fiber reinforced concrete is about 1,74 gr/cm3. Other mechanical properties of stated lightweight fiber reinforced concrete obtained by necessary material tests. Flexural strength is found about 7MPa, compressive strength is found about 30 MPa, modulus of elasticity is found about 16800 MPa and splitting tensile strength is 6,4 MPa. For determining panel shear strength, diagonal compressive test was performed over 500 x 500 x 80 mm panel specimen and as a result shear result get the value of 2,84 MPa. Behavior of panels under indicated loads were also analyzed as shell element in SAP200 and the results were compared with test results. The evaluations are presented in conclusion.