Dengeli konsol yöntemi ile inşa edilen betonarme kara yolu köprülerinin yapım aşamalarına göre analizi
Construction stage analysis of reinforced concrete highway bridge constructed with balanced cantilever method
- Tez No: 276525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, dengeli konsol yöntemi ile inşa edilen betonarme karayolu köprülerinin yapım aşamalarına göre analizi belirlenmiştir. Bu amaçla betonarme bir köprü üzerinde analitik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapım aşaması içeren analizlerde, zamana bağlı hem geometri değişimleri hem de malzeme özellikleri dikkate alınmıştır. Zamana bağlı malzeme özellikleri için betonun elastisite modülü, sünme ve rötre değişkenleri ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar yapım aşamalarının dikkate alınmadığı çözümler ile karşılaştırılmıştır.Bu tez çalışması üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde genel bilgiler, çalışma hakkında bilgi ve formülasyonlar sunulmaktadır. İkinci bölümde; yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde; tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to perform the construction stage analysis of reinforced concrete highway bridge constructed with balanced cantilever method. For this purpose, analytical studies are done on a reinforced concrete bridge. In the analyses including construction stages, time dependent geometrical variations and material properties such as elastic modulus, shrinkage and creep are considered. The result obtained from the analyses are compared with these of the analysis for non-construction stage.Three main sections are considered in this thesis. In the first chapter, some information about issues, formulations and purpose of the study are given. In the second chapter of the thesis studies and findings are considered. In the third section of the thesis; conclusions and some suggestions related to the thesis study are represented. Lastly, references and autobiography are represented.