Life cycle assessment of wastewater treatment plants
Atıksu artıma tesislerinde yaşam döngüsü analizi
  1. Tez No: 276604
  2. Yazar: YASEMİN ÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ TOKGÖZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı atıksu arıtma tesisleri için yaşam döngüsü analizi metodolojisi uygulanmadan önce Yaşam Döngüsü Analizi metodolojisinin temelini kavrama ve çevresel etkileri değerlendirilirken kullanılan yöntemlerin anlaşılmasıdır.Çevrenin korunmasının ve üretilen ürünlerin çevre üzerindeki muhtemel etkilerinin öneminin gittikçe daha iyi bir şekilde fark edilmekte oluşu, bu etkilerin daha iyi bir şekilde kavranıp anlaşılması ve azaltılması için metotların geliştirilmesi konusuna duyulan ilgiyi de arttırmıştır. Bu amaçla geliştirilen tekniklerden birisi de Yaşam Döngüsü Analizidir (YDA). Dünyada insan nüfusunun ve sanayileşmenin artması ile birlikte buna bağlı olarak da atık oluşumunda da artış gözlenmektedir. Üretim faaliyetleri sonucu oluşan evsel ve endüstriyel atıksular, atııksu artımının önem kazanması ile çevre dengesi açısından günümüzde daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır.Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde atıksuların arıtıldığı tesislerin girdi (kullanılan kimyasal madde, elektrik enerjisi v.b.) ve çıktılarının (havaya, suya ve toprağa verilen emisyonlar, oluşan çamur miktarı v.b.) bir envanteri yapılmış, girdi ve çıktılarla ilgili muhtemel çevre etkileri değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar çalışmanın amaçları ile bağlantılı bir şekilde yorumlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda iyi işletilmesi gereken atıksu arıtma tesislerinin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Arıtma sistemleri ile ilgili kaynakların kullanımı, insan sağlığı ve ekolojiye etkileri değerlendirilerek atıksu arıtımında kullanılabilecek en iyi yöntemler örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is understand the life cycle assessment methodology and the methods which are used for evaluation of environmental effects, before applying life cycle assessment methodology to wastewater treatment plants.The fact that the importance of environmental protection and its possible effects on the environment is gaining importance has also raised the concern for the better methods which will improve and make the situation more comprehensible. Life Cycle Assessment (LCA) is one of the techniques improved for these purposes. With raising human population and the increasing industrialization, there has been very substantial increase in waste products too. Nowadays with the increasing issue of the importance of the treatment of waste waters, domestic and industrial waste waters produced by production activities has gaining more attention in terms of the ecological balance.In the proceeding sections of this study, an inventory of the input (chemical substances used, electrical energy etc.) and output (emissions releases into the water, earth and the air, amount of sludge etc.) of the plants where waste water is refined was documented, potential environmental effects of the input and the output was assessed, finally the obtained results were interpreted with regard to the objectives of this study. With regard to these studies, attention was drawn to the importance of wastewater treatment plants which are regularly managed. Utilization of resources about treatment systems and its effects on human health and ecology were assessed, finally the most suitable methods of wastewater treatment methods were tried to be explained with best examples.