Minimization of excess sludge production in the treatment of municipal wastewaters by using membrane bioreactor-ultrasound combined systems
Evsel atıksuların arıtılmasında oluşan atık çamurların membran biyoreaktör-ultrases birleşik sistemleri ile minimizasyonu
  1. Tez No: 276622
  2. Yazar: AYŞE AKYAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Atık çamurların arıtılması ve bertarafı, ekonomik, çevresel ve yasal faktörlerden dolayı, atıksu artıma tesislerinde en önemli problem haline gelmiştir. Bu yüzden, atık çamur oluşumunu minimize etmek amacıyla stratejiler ve teknolojiler geliştirmek kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın amacı, evsel atıksuların membran biyoreaktörler (MBR) ile arıtılması esnasında oluşan atık çamurların minimizasyonunda, ultrasonik çamur dezentegrasyonunun etkisini incelemektir. Çalışmanın ilk aşamasında, sonikasyonun çamur özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla, kesikli deneyler yürütülmüştür. Ultrasonik dezentegrasyon, organik maddelerin çözünürlüğünü ve böylece çamurun çözünebilir kimyasal oksijen ihtiyacını (ÇKOİ), dezentegrasyon derecesini (DD) ve süpernatant (üst faz) bulanıklığını arttırken, çamurun reolojik özelliklerini ve susuzlaştırılabilirliğini olumsuz olarak etkilemiştir. İkinci aşamada, membran biyoreaktör-ultrases (MBR-US) birleşik sistemi farklı çamur sonikasyon koşullarıyla çalışılmıştır. MBR'daki atık çamur oluşumunu azaltmak için, reaktördeki çamurun bir kısmına ultrasonik dezentegrasyon uygulanmış ve bu çamur MBR sistemine geri konmuştur. Reaktördeki atık çamurun bir kısmına günlük olarak sonikasyon uygulandığında, MBR-US sisteminin çıkış kalitesi bozulmuştur. Ancak, sonikasyon süresi aralıkları arttırıldığında, MBR-US sisteminin, sisteme geri verilen dezentegre atık çamurun olumsuz etkilerini tolere edebileceği gözlenmiştir. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, çıkış kalitesinde bir bozulma olmadan, MBR-US sisteminde atık çamur minimizasyonu sağlanabilir. Ayrıca, MBR-US sistemlerinde, nütrient gideriminin arttırılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The treatment and disposal of excess sludge has become the most challenging problem in wastewater treatment plants due to economic, environmental and legislative factors. Therefore, to develop strategies and technologies in order to minimize excess sludge production has become unavoidable. The purpose of the study was to investigate the effect of ultrasonic sludge disintegration on the minimization of excess sludge production in the treatment of municipal wastewater by using membrane bioreactors (MBRs). In the first stage of the study, in order to evaluate the effect of sonication on sludge properties, a series of batch experiments were performed. Ultrasonic disintegration increased the solubility of the organic matter and so the soluble chemical oxygen demand (SCOD), disintegration degree (DD) and supernatant turbidity in sludge while it deteriorated the dewaterability and the rheological properties of sludge. In the second stage, membrane bioreactor-ultrasound (MBR-US) combined systems with different sludge sonication conditions were studied. In order to minimize the production of excess sludge in the MBR, ultrasonic disintegration was applied to a part of excess sludge and this sludge returned back into the MBR. When sonication was applied to a part of excess sludge daily, the effluent quality of MBR-US system was deteriorated. However, it was observed that the MBR-US system can tolerate the negative effects of returned disintegrated excess sludge when the sonication time interval increases. The results indicated that minimization of excess sludge production can be achieved in MBR-US system without any deterioration in the effluent quality. Furthermore the enhancement of nutrient removal is possible in MBR-US systems.