A process modeling based method for identification and implementation of software development tool integration-tuples
Yazılım geliştirme araç entegrasyonlarının ayırt edilmesi ve uygulanması için süreç modelleme tabanlı bir metod
  1. Tez No: 276630
  2. Yazar: KULUBEY ALPAY ERTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Yazılım geliştirme süreci çeşitli araçların kullanımına ciddi anlamda bağımlılık gösterir. Bu araçlar yazılım geliştirme sürecinin farklı alt-alanlarında gerçekleştirilen işleri destekler ve otomatikleştirir. Fakat bu araçlar yeterli entegrasyon imkanlarını sağlamayarak ya da desteklemeyerek birer ?otomasyon adası? olarak davranmaktadır. Bu davranış, araçların faydalarının sürecin sadece belirli parçalarına kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Entegrasyonun faydalarından yararlanılabilmesi için bu tez, yazılım geliştirme araç entegrasyonlarının tanımlanması ve gerçekleştirilmesi için kullanılan süreç modelleme tabanlı PLETIN adında bir metod sunmaktadır. Bahsi geçen metod, entegre bir araç grubu oluşturulmasını yardımcı olarak yazılım geliştiren kurumların yaşadığı araç entegrasyonu temelli sorunlara çözümler sağlamayı hedeflemektedir. Önerilen çözüm yaklaşımı, eğer ortamda herhangi bir entegrasyon olmasaydı farklı araçları birarada çalıştırabilmek için gereken işlemleri kullanıcıların yapması gerektiği varsayımına dayanmaktadır. PLETIN kullanıcıların araçlar ile etkileşimlerinden, aday entegrasyon durumlarının tanımlanmasını mümkün kılmaktadır. Bu durumlar entegrasyonların gerçekleştirilmesinde temel alınan gereksinimleri oluşturur. Yazılım geliştirme süreç tanımları girdi olarak kullanılıp süreç modelleri ve gerçek uygulamalar geliştirilir. Yapılan araştırma, sorunların ciddiyeti ve metodun araç entegrasyonu problemine uygulanabilirliğinin anlaşılabilmesi için durum-çalışması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Software development is highly dependent on the use of tools. These tools support and automate activities performed in different sub-domains of software development. However, they don?t adequately provide or support integration facilities, and act as ?islands of automation?. This restricts their benefits to only specific parts of the process. To reap the benefits of integration, this thesis provides a process modeling based method named PLETIN to identify and implement software development tool integration-tuples. The method aims to present solutions for issues observed in tool integration for software development organizations by delivering an integrated tool set. The proposed solution approach is based on the idea that if there were no integrations between tools at all, users would perform the necessary actions to cooperate different tools. PLETIN is a method for the identification of the candidate integration situations (integration-tuples) from the interactions of users with the tools. These tuples constitute the requirements used to develop integration facilities. The software development process definitions are used as inputs to create process models and provide actual implementations. The research is supported with case-study work to identify the significance of the problems and the applicability of the method as a solution to issues in tool integration.