Rıdvan Paşa Köşkü ve yapıları: Nuriye Hanım Davet Köşkü, restorasyon önerisi
Rıdvan Pasha Pavilion and structures: Nuriye Hanim Invitation Pavilion, restoration proposal
- Tez No: 276711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. HALE TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Tez konusu olarak seçilen Rıdvan Paşa Köşkü ve yapıları Erenköy'de bulunmaktadır. Abdülaziz ve II. Abdülhamit dönemlerinde Erenköy, sayfiye yeri olarak önem kazanmıştır. Semt geniş bağları, bahçeleri olan köşkleri ile bugüne kadar gelmiştir ancak bölgenin özgün fiziksel dokusu bozulmuştur. Değişen inşaat tekniği, malzemeleri ve ekonomik nedenlerle; ahşap yapım sistemleri uygulanırlığını yitirmiştir. Ayrıca köşk ve konaklar kullanıcı değişimi ile yok olmaya başlamış ve tarihi yağmalamaya maruz kalmaktadır.Göztepe'de hâlâ Rıdvan Paşa ismi verilen yerde, 1890-1906 tarihleri arasında Şehremini İsmail Rıdvan Paşa; maliye memurlarından Süleyman Efendi'ye ait olan araziyi satın alarak, üç katlı ahşap bir köşk ile birlikte Selamlık Köşkü, hamam, mutfak, ahırlar ve Davet Köşkü yaptırmıştır.Tezde; arazinin en değerli yapısı Nuriye Hanım Köşkü detaylı olarak incelenmiştir. 19. yüzyılda Mimar Alexandre Vallaury tarafından yapıldığı bilinen, yapıldığı dönemde özel davetlerin verildiği köşk; günümüzde büyük oranda kullanımsızlık ve bakımsızlık nedeniyle harap haldedir.Bu tezde amaç, yok olmak üzere olan bu yapıya yeniden işlev verilerek korunmasını ve günlük hayata kazandırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak, günümüzdeki sorunları incelenmiş ve restorasyon, koruma önerileri oluşturulmuştur. Öncelikle yapının mekânsal bütünlüğünü bozan ekler kaldırılmış, özgün plan şeması ortaya çıkarılmıştır. Tarihi bir binanın kullanımı için ihtiyaçları açısından yapıda bölümlenme gerektirmeyecek, özgün işlevine yakın bir müzik salonu olarak kullanılması; yapının en az müdahale ile korunmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Pavilion of Ridvan Pasha and buildings which are choosen as thesis subject have been existing in Erenköy. Erenköy became important as a residential suburb in the period of Abdülaziz and II. Abdülhamit. The Location have been existing till now with Pavilions which have huge vineyards and gardends, but the physical environment of the area has deformed. The system of wooden construction has lost its enforcibility with the chancable construction tecniques, supplices and economic reasons. Furthermore the Pavilions and Mansions have started to dissappear with the user exchange and have been exposed to historical sacking.Between the terms of 1890-1906, the place still called Ridvan Pahsa in Göztepe; Ismail Ridvan Pasha Sehremini; the fiscal officers of the land belonging to Suleyman Efendi by buying, a three-story wooden pavilion with Greeting Pavilion, have bath, kitchen, stables and Invıtatıon Pavilion built.The Pavilion of Nuriye Hanım which is the most precious building in the area has been analysed in detail. 19. century, was built by the architect Alexandre Vallaury known, the period is given special invitations pavilion; today is already ruined due to a large extent unusage and neglet.The aim of this thesis, the extinction of the protection given to this structure again, and daily life function is to gain them. For this purpose, the building survey, restitution and restoration projects were prepared and analyzed the current problems of protection and restoration recommendations formed. First of all, the spatial structure disrupts the integrity of the inserts have been removed, the original plan, scheme was uncovered. The partition of a historycal structure in terms of requirements for the use of a building that does not require, a music hall for use as close to the original function, will help to conserve the structure with a minimum of intervention.