Sustainable building assesment systems and aplications in Turkey
Sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemleri ve Türkiye?deki uygulamaları
- Tez No: 276822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde küresel ısınma konusunun gündeme gelmesi ile dünyada küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliğine çok büyük etkisi olan sera gazı salımlarını düşürmek için çeşitli girişimlerde bulunulmaktadır. Küresel ısınmanın dışında endüstri ve teknolojinin gelişimi ile birlikte dünya üzerindeki doğal kaynakların da hızla tükendiği görülmektedir. Bu etkileri en aza indirmek için sürdürülebilirlik adı altında bir takım girişimlere başlanmış olup inşaat sektörü de bu girişimlere duyarsız kalmamıştır. Sera gazı salımında ve tükenen doğal kaynakların üzerinde inşaat endüstrisinin payı hissedilir derecede fazladır. Son zamanlarda yapı sektörü de sürdürülebilir mimarlık üzerine bazı girişimlerde bulunmaya başlamıştır.Sürdürülebilir mimarlık başlığında tasarlanan projelerde enerji, su ve malzeme verimliliği düşünülerek çalışmalara başlanmıştır. Her işletme kendi imkânları ve bilgisi doğrultusunda çevresel ve sosyal bilinci göz önünde bulundurarak sürdürülebilir mimarlık çerçevesinde çalışmalarını sürdürürken, bu durumu daha verimli hale getirmek üzere başta Amerika ve İngiltere olmak üzere çeşitli yeşil bina sertifika sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Sertifikalar tamamen gönüllü olarak kullanılmak üzere yapılanmıştır. BREEAM CASBEE ECO-QUANTUM, ECOPROFILE, GBC, GREENSTAR, LCAid, LEED, SBtool ve DGNB gibi tamamen gönüllü olarak kullanılmak üzere sertifika sistemleri oluşturulmuştur. Ancak bu örneklerde malzeme çeşitliliğine, iklim farklılıklarına, coğrafi farklılıklara, enerji üretimine, kültürel adaptasyona ve hukuki alt yapıya uyumlu bir sistem tam anlamda geliştirilemediği için bir sertifika diğer bölge veya ülkelerce kullanılması yeterince verimli olmamaktadır.Türkiye'de sertifika sahibi olmak isteyen inşaat firmaları şu aşamada dünyaca kabul gören LEED ve BREEAM sertifikaları üzerinde yoğunlaşmıştır. Hali hazırda Türkiye'de bu sertifikaları almış binalar ve bu sürecin içinde inşası süren yapılar bulunmaktadır. Türkiye'de daha çok yeni olarak talep gören bu sistemleri mevcut sistemler içinde uygulamak, çeşitli adaptasyon zorluklarına ve revizyonlara neden olmaktadır.Geleneksel mimari projelerle karşılaştırıldığında sürdürülebilir mimarlık sistemi, sürdürülebilir mimari projelerinde rol alan aktörlere (mimar, işveren, yüklenici, proje yöneticileri, kullanıcılar vb.) ek yükler getirmektedir. Bu kapsamda sürdürülebilir mimarlık işleyişi süreci ve yönetiminde alınan bu yeni sorumluluk ve görevlerin ne kadar ve ne şekilde yerine getirildiği tartışma konusudur.Türkiye'nin kendisine özgü bir sertifika sistemi henüz bulunmamaktadır. Sürdürülebilir bina yapımında dünya genelinde kabul gören dünya genelinde kabul gören LEED ve BREEAM sertifika sistemleri temel alınmaktadır. Bununla birlikte ekolojik değerler göz önünde bulundurularak çevreye duyarlı, ekonomik, sosyokültürel iklim farklılıklarına duyarlı bir sertifika sistemi üzerinde çeşitli dernek ve kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada öncelikle tasarım ve yapımda sürdürülebilirlik konuları incelenmiştir. Daha sonra mevcut sürdürülebilir bina değerlendirme sistemleri irdelenmiş, Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Son olarak Türkiye'de uygulanmış sürdürülebilir projelerin sertifika danışmanlarıyla görüşerek elde edilen veriler değerlendirilmiş ve rol alan aktörlerin karşılaştığı zorluklar, sürdürülebilir proje yönetimi kapsamındaki ihtiyaçlar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As far as global warming is concerned, there are several initiatives to reduce the greenhouse gas emissions which have a great effect on climate change around the world. Apart from global warming along with the development of industry and technology, quickly running out of natural resources are observed in the world. In order to minimize these effects there are some initiatives under the name of sustainability. Construction sector also did not stay indifferent to this initiative. The share of the construction sector is appreciably high on greenhouse gas emission and the depletion of natural resources. So that some initiatives have also begun in the field of design and construction. In sustainable architectural projects it is set to work with the idea of water energy and materials efficiency in the beginning.All enterprises with their own potential and information, continued to their studies in the frame of sustainable architecture. In accordance with environmental and social consciousness, a variety of sustainable building certification systems have been developed. The certification systems such as BREEAM, CASBEE, ECO-QUANTUM, ECOPROFILE, GBC, GREENSTAR LCAid, LEED and DGNB are used voluntarily.Unfortunately, there is not any fairly compatible system for the diversity of materials, climate differences, geographical differences, energy production, and cultural adaptation and there is no legal infrastructure to use the certificate adequately productive in other regions or countries.In Turkey, the companies willing to get a certificate for their projects currently focused on the LEED and BREEAM certification systems recognized by many countries in the world. In Turkey there are some buildings which have already got one of these certifications and there are also ongoing building projects that are candidate to get sustainable certification.These systems are newly demanded in Turkey and to implement these new systems to existing one raises a variety of adaptation and revision.When it is compared with traditional projects, sustainable architecture projects bring additional changes and responsibilities to the actors such as architects, employers, contractors, project managers, users etc. In this context, the management of sustainable architecture process and also how responsibilities and duties fulfilled are open to discussion. In Turkey a specific certification system does not exist, but LEED and BREEAM certification systems are taken in account in the construction of sustainable buildings. However many associations and organizations have initiated some works to develop a system which is environmentally sensitive, economic, socio-cultural and sensitive to climatic variations.In this study, previously sustainability in design and construction are investigated. Then current sustainable building assessment systems are analyzed and attempts in this area in Turkey are presented. Finally, the results of the interviews carried out with the certification consultant of sustainable building projects are discussed. Problem encountered by the actors and also the requirements of sustainable project management are highlighted.