Türkiye Echinops L. (Asteraceae) cinsi taksonlarının polen morfolojisi
Pollen morphology of genus Echinops L. (Asteraceae) taxa in Turkey
- Tez No: 276855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de doğal olarak yetişen farklı Echinops L. (Asteraceae) taksonlarının palinolojik karakterlerini ortaya koymaktır. Echinops cinsi ülkemizde 17 tür, 2 alt tür ve 3 varyate olmak üzere toplam 22 takson ile temsil edilmektedir. Bu taksonlara ait polenlerin morfolojik karakterleri ışık mikroskobu ile çalışılmıştır. Ön muameleye tabi tutulmamış örneklerden SEM fotoğrafları çekilmiştir. Ayrıca eksinin ayrıntılı yapısını gözlemleyebilmek amacıyla asetoliz tekniği kullanılarak örneklerin SEM (Scanning Electron Mikroscope) mikrofotoğrafları çekilmiştir. Cinse ait bitkilerin polenleri trizonokolporat, trihedral, izopolar ve radyal simetrilidir. Polen şekilleri perprolat, prolat, subprolat ve sferoidal prolattır.Bu çalışmada Echinops taksonlarının polen morfolojisi belirlenmiş ve takson düzeyinde bir tayin anahtarı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect palinological characters of different Echinops L. (Asteraceae) taxa which are grown in Turkey. The genus Echinops is represented by 22 taxa consisting of 17 species, 2 subspecies and 3 varieties in our country. We measured the morphological characters of the pollens, which are belong to these taxa, with light microscope. SEM (Scanning Electron Microscope) photos of the pollens without any pretreatment process were taken to identify polen morphology. In addition, SEM microphotographies of the samples processed with acetolysis method is also taken to figure out exine?s structure. Pollen features of the genus are trizonocolporate, trihedral, isopolar and radial symmetry.In this study, pollen morphology of Echinops taxa are determined and a identification key at the taxa level is given.