Trametes versicolor lakkazı ile 2-klorofenolden klor uzaklaştırılması
Dechlorination of 2-chlorophenol by trametes versicolor laccase
- Tez No: 276864
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Klorofenolik bileşikler, ksenobiyotiklerin önemli bir sınıfı olup, pestisit ve herbisit olarak oldukça yaygın kullanım alanına sahiptirler. Endüstriyel kaynaklı pek çok ürünün doğada fenol miktarının artmasına neden olduğu da bilinmektedir. Klorofenolik bileşikler toksik olmaları, parçalanmaya direnç göstermeleri, yüzey suları ve atık sularda yaygın olarak bulunmalarından dolayı önemli kirleticiler arasında değerlendirilmektedirler.Bu çalışmada, Trametes versicolor ATCC (200801) ile buğday kepeği (3 gr/100 ml) ilaveli potato dekstroz broth (PDB) ortamında lakkaz enzimi üretilmiştir. Yüksek aktiviteli lakkaz enzimi kullanılarak, 2-klorofenolden klor uzaklaştırılması işleminde pH, substrat konsantrasyonu, enzim miktarı, inkübasyon süresi ve ortam sıcaklığı parametreleri incelenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda oksijen tüketimi ve klor uzaklaştırılması arasındaki korelasyon araştırılmıştır. Belirlenen optimum koşullarda 2-klorofenolün toksisitesindeki değişim Microtox ile takip edilmiştir. Ayrıca klor uzaklaştırıldıktan sonra 2-klorofenolün kimyasal yapısındaki değişiklikler FTIR analizleri ile belirlenmiştir.2-klorofenolün optimum deklorinasyon koşulları pH 4, substrat konsantrasyonu 150 µM, enzim miktarı 4 ml, inkübasyon süresi 15 dk, ortam sıcaklığı 40 oC olarak belirlenmiştir. Klor uzaklaştırılmasına koşut olarak ortamdaki oksijenin azalması ve katalaz ilavesinden sonra elde edilen sonuçların değişmemesi klor uzaklaştırılmasından sorumlu olan enzimin lakkaz olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Chlorophenolic compounds are one of the fundamental types of xenobiotics and have expansive usage in industry. Industrial products cause increase of phenol amounts in the environment. Due to their toxicity, recalcitrant to degradation, existence in surface and waste water, chlorophenols are assessed as a important pollutant.In this study, laccase enzyme was produced through PDB culture including pellicle and Trametes versicolor ATCC(200801). pH value, substrat concentration, enzyme concentration, reaction time and temperature were studied with laccase enzyme which was high activity for dechlorination of 2 chlorophenol. Correlation between oxygen consumption and dechlorination was investigated in optimum media. Changes in toxicity quantitiy of 2 chlorophenol was monitored through Microtox. Also, after the dechlorination of 2 chlorophenol, changes in chemical structure of 2CP was determined with FTIR analysis.Optimum condition of 2CP; pH 4.0, substrat concentration 150µM, enzyme amount 4 ml, reaction time 15 dk and temperature 40 °C, have been determined. During dechlorination studies, oxygen amounts in the culture medium was decreased. After the catalase addition in the culture medium, results didn't change so this results make us think responsible enzyme dechlorination of 2CP is laccase.