A line based pose representation for human action recognition
İnsan hareketlerinin tanınması için çizgi tabanlı bir poz temsili
  1. Tez No: 277011
  2. Yazar: SERMETCAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde videolardaki insan eylemlerini tanımak için çizgiye dayalı bir poz temsilinden faydalanılmaktadır. Her karedeki pozu çizgi-çiftleri kullanarak temsil ediyoruz; böylece el, kol ve eklem hareketlerini daha iyi tanımlamış, insan figürünü oluşturan çizgiler arasındaki geometrik ilişkileri yakalamış oluyoruz. İki poz arasındaki çizgi-çiftlerini eşleştirerek benzerliklerini hesaplayan yeni bir yöntem önererek literatüre katkıda bulunuyoruz. Dahası, poz dizilerindeki genel hareket bilgisinin saklanması için ardışık karelerdeki çizgileri eşleştirerek oluşturulan çizgi-akış histogramlarını sunuyoruz. Weizmann ve KTH veri setleri üzerindeki deneysel sonuçlar, poz temsilimizin gücünü vurgulamakta; beraber kullanıldıklarında, sıralı poz ve çizgi-akış histogramlarının bir eylemin doğasını kavrayarak birini diğerlerinden ayırt edebilme üzerindeki etkinliğini göstermektedir. Son olarak, yaklaşımımızın çoklu kamera sistemlerine uygulanabilirliğini IXMAS veri seti üzerinde göstermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we utilize a line based pose representation to recognize human actions in videos. We represent the pose in each frame by employing a collection of line-pairs, so that limb and joint movements are better described and the geometrical relationships among the lines forming the human figure is captured. We contribute to the literature by proposing a new method that matches line-pairs of two poses to compute the similarity between them. Moreover, to encapsulate the global motion information of a pose sequence, we introduce line-flow histograms, which are extracted by matching line segments in consecutive frames. Experimental results on Weizmann and KTH datasets, emphasize the power of our pose representation; and show the effectiveness of using pose ordering and line-flow histograms together in grasping the nature of an action and distinguishing one from the others. Finally, we demonstrate the applicability of our approach to multi-camera systems on the IXMAS dataset.