Hastanelerde halkla ilişkiler fonksiyonuna bakış: Adana bölgesinde bir uygulama
Hospitals public relations function overview: An application of Adana region
  1. Tez No: 277450
  2. Yazar: JALE UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hastaneler verdiği hizmet ve çalışma şartlarıyla halkla ilişkiler faaliyetlerinin yürütüldüğü en önemli kuruluşlardır. Hedef kitlesi tüm toplum olan hastanelerin ilgili olduğu kesim hasta ve hasta yakınlarıdır. Hastane de hasta ve hasta yakınları daha çok ilgi bekleyen anlayışlı ve verilen hizmeti kolayca anlaşılır hale getirebilecek, görevleri eksiksiz tamamlayabilecek çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu iletişimi kolayca sağlayabilecek halkla ilişkiler hizmetine önemli görevler düşmektedir.Bu çalışmanın amacı, sağlık kuruluşlarında (hastanelerde) halkla ilişkiler fonksiyonunun nasıl algılandığını ve uygulamada hastanelerde halkla ilişkiler fonksiyonundan beklentilerin neler olduğunu belirlemektir. Araştırma, sadece Adana ve civarındaki, en az toplamda 15 kişi ve üstü çalışanı olan hastaneler özel ve kamu hastanelerini kapsamaktadır.Bu tez çalışmasında öncelikle `sağlık sektöründe halkla ilişkiler' hakkında bir literatür incelemesi yapılmıştır. Bu incelemede elde edilen bulgulara da dayalı olarak hastane çalışanlarının halkla ilişkiler fonksiyonunu nasıl algıladıklarını ve bu fonksiyondan beklentilerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Beş ana boyuttan ve her boyutu açıklayıcı çeşitli alt boyutlardan oluşan bir model geliştirilmiştir.Bu modeli hastanelerde sorgulamak amacıyla da 38 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Bu anket kamu ve özel hastanelerde görev yapan doktorları, hemşireleri, yöneticileri, memurları ve işçileri kapsayan bir hedef kitleye uygulanmıştır. Araştırmanın temel bulguları özetle şunlardır: Sağlık sektörünün yaklaşık üçte birinde net tanımlı bir halkla ilişkiler bölümü yoktur, halkla ilişkiler fonksiyonu, çoğunlukla halkla ilişkiler isimli bir birimin dışında bir birim tarafından yürütülmektedir, hastanelerde halkla ilişkiler biriminde çalışan sayısının çoğunlukla 1-5 kişi arasında değişmektedir ve hastane ölçeği büyüdükçe çalışan sayısında artış olduğunu göstermektedir, işletme (hastane) içinde, halkla ilişkiler fonksiyonunun ne olduğu konusunda eğitim verilmesine ve farkındalık yaratılmasına gereksinim olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are the most important institutions with their service and working conditions for public relations. The main target of the hospitals are the whole community and hospitals are interested in the patients and relatives of the patients. Patients and relatives need employees who provides easily can be understood services, understanding and completing the tasks without a loss. There are important tasks that public relations should take on to provide this communication.The purpose of this study is to specify how the public relations functions are perceived and the expectations from the public relations functions at the health establishments (hospitals). This research only covers the private and public hospitals that employ at least 15 and more employees which are located in and around Adana.There has been a research of literature about `public relations in health sector? in this research. In this investigation, a research model has been generated to specify how the public relations function is perceived and the expectations from the public relations by the employees of the hospitals with the findings based on the research. A model has been generated with five main dimensions with illustrative sub-dimensions for each dimension.A survey of 38 questions has been prepared to query this model at the hospitals. This survey has been applied to the doctors, nurses, managers, servants and workers who employee at the private and public hospitals. The main findings of the research are: There is no clearly defined public relations service in 1/3 (one third) in health sector. Public relations function is mostly managed by a unit which is apart from the name of Public relations. Number of employees on public relations change between 1 and 5, and as the hospital scale gets larger the number of the employees rise. It has been considered that there should be education about what public relations are and required to be award in the management (hospital).