Atatürk ve İnönü Dönemi kültür politikaları
Period of the Atatürk and İnönü?s culture policies
- Tez No: 277569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜL BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyetin ilk yıllarından, İnönü döneminin sonuna kadar, kültürel anlamda meydana gelen değişim hareketlerini, ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır.Birinci bölümde, Atatürk döneminde uygulanan kültür politikaları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.İkinci bölümde, Atatürk'ün vefatı ile Cumhurbaşkanı olan İnönü'nün uyguladığı kültür politikaları değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Atatürk ve İnönü döneminde uygulanan kültür politikalarının karşılaştırması yapılmıştır. Bu çerçevede, Atatürk döneminde izlenen kültür politikası ile İnönü döneminde uygulanan politikalar arasındaki benzer ve farklı yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this article detailet cultural exchange movement till the ent of the periot of president İnönü, is aimet to show. İn the first part, the policies that used in Atatürk?s periot is detaily investigoted. İn the second part, the İnönü who became priminister after the death of Atatürk, cultural policies evacuated. İn the thirt part there is a comparasion of cultural policies that used in Atatürk and İnönü?s periot. So it?s clear that there are greot differences between Atatürk?s periot and İnönü.