Japon bıldırcınlarında (Coturnix japonica) farklı beslenme şartlarında canlı ağırlığa göre yapılan seleksiyonun etkinliği ve diğer verim özelliklerine etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27780
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TOZLUCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET PEMBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
öz Doktora Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (Coturnix coturnix japonica) FARKLI BESLEME ŞARTLARINDA CANLI A?IRLI?A GÖRE YAPILAN SELEKSİYONUN ETKİNLİ?İ VE Dİ?ER VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Abdurrahman TOZLUCA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ 1993, Sayfa: 53 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Doç. Dr. Ramazan YETİŞİR Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) farklı besleme çevrelerinde canlı ağırlığa göre yapılan seleksiyonun etkilerini incelemek amacıyla % 18 (A), % 20 (B) ve % 28 (C) ham protein içeren rasyonlarla beslenen üç grupta, 4. hafta canlı ağırlığa göre seleksiyon yapılmıştır. Beş generasyon süren çalışma sonunda A, B ve C gruplarında 4. hafta canlı ağırlıkta sırasıyla 19.66 g, 23.18 g ve 35.49 g ilerleme sağlanmıştır. Besleme çevre sindeki iyileşmeye bağlı olarak seleksiyonla sağlanan ilerlemenin de arttığı tespit edilmiştir. Her generasyonda genel, erkekler ve dişiler için tahmin edilen ve gerçekleşen kalıtım dereceleri hesaplanmış, bu değerler genel olarak orta ve yüksek seviyede bu lunmuştur. Dördüncü hafta canlı ağırlığa ait gerçekleşen kalıtım derecesi A grubun da 0.353, B grubunda 0.350 ve C grubunda 0.330 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph D Thesis DIRECT AND CORRELATED RESPONSES TO SELECTION FOR FOUR-WEEK BODY WEIGHT UNDER DIFFERENT NUTRITIONAL ENVIRONMENTS IN JAPANESE QUAIL (Coturnix coturnix japonicti) Abdurrahman TOZLUCA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mehmet PEMBECİ 1993, Page: 53 Jury : Asst. Prof. Dr. Mehmet PEMBECİ Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Assoc. Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR This study was conducted to investigate direct and correlated responses to selection for body weight under different nutritional environments in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica). Three lines were fed the diets containing 18 % (A), 20 % (B) and 28 % (C) crude protein and, selected for 4-week body weight. At the end of five generations, total advance obtained for 4-week body weight in lines A, B and C were 19.66 g, 23.18 g and 35.49 g, respectively. It was concluded that genotypic advance increased depending on improved selection environment. Estimated and realised heritabilities of 4-week body weight were calculated in 5 generations and found generally at levels of medium and high. Realised heritabilities cumulatively were found in lines A, B and C, as 0.353, 0.350 and 0.330, respectively. Lineer decrease was determined for age of sexuial maturity in line C, however, changes in lines A and B were found nonsignificant. Egg production and first 10 egg weight were better in line B than line A, and the highest value was found in line C. Therefore, the differences between lines for second and third 10 egg weights were found nonsignificant. KEY WORDS : Japanese quail (.Coturnix coturnix japonica), selection, nutritional environment, heritability, body weight, sexual maturity, egg production, egg weight. u