Aydın Şahinali Linyit İşletmesi şev stabilitesi etüdü
  1. Tez No: 2785
  2. Yazar: ÖMÜR GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu araştırmada, halen 60-70 metre arasında ocak derinli ğinde çalışan Aydın linyit îşletmesi'nde derinlik 170 metreyi geçtiğinde, emniyetli şev açılarının ne olması gerektiğinin tesbiti bilgisayar yardımıyla yapılmıştır. Genel ve jeolojik bilgilerin değerlendirilmesini müteak- kip arazideki yapısal süreksizlikler incelenmiş ve mümkün kayma türünün dairesel olduğu belirlenmiştir. Stabilite etüdlerinde kullanılan jeomekanik parametrele rin mevcut altı adet formasyon için tesbiti çalışmaları sonraki aşamayı teşkil etmiştir. Bunun için alman sondaj ve blok numuneleri ile zemin numuneleri kaya ve zemin me kaniği laboratuarlarında deneye tabi tutulmuşlardır. For masyonların jeomekanik özelliklerinin saptanması ve sı nıflandırılması 130 'un üzerinde deney sonucunda belirlen miştir. Kayaç formasyonlarının zayıf ve çok zayıf sınıfı na girdikleri tesbit edilmiştir. Daha sonra bu veriler REAME (Rotational Equilibrium Analysis of Multilayered Embankments) adı verilen bir bil gisayar programı ile şevlerin stabilite analizlerinde kul lanılmışlardır. İşletmeyi temsil en geliştirilen üç şev mo delinin herbiri, 20°-70° arasındaki 6 değişik açı ve üç adet sismik katsayı, piyezometrik tabla yüksekliği ve in celtme kazısı parametrelerinin değişik 11 alternatifinde, toplam 37 değişik durumda analiz edilmişlerdir. Her bir şev modelinde toplam 222 adet emniyet faktörü için 7000' e yakın kayma dairesi denenmiştir. Kaymaya karşı koyan kuv vetin, kaymaya neden olan kuvvete oranı olarak tanımlanan emniyet faktörleri 1.3, 1.2 ve 1.0 olduğunda, kritik şev açılarının ne olacağı hesaplanmıştır. Şev açısını dikleş- tirebilmek için inceltme kazısı yapılmasının etkileri ana lize dahil edilmiştir. ivÖnemli konulardaki yaklaşımın daha açık bir şekilde orta ya konması amacıyla, ilgili bölümlerde temel düzeyde ve sadeleştirilmiş olarak teoriye de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the stable and safe slope angles of Aydm Şahinali Lignite Works are determined by computer analysis when the pit depth exceeds 170 meters. Nowadays the operating pit depth is in between 60-70 meters. After the review of general and geological data, the structural discontinuities are investigated in the field and the type of probable slope failure is found to be circular. The next step has been to determine the geomechanical parameters of the present six formations which are required for the stability analysis. For this purpose the soil and rock samples taken from boreholes and rock blocks are tested in the soil and rock mechanics laboratories. The geomechanical properties of the formations have been deter mined by over 130 laboratory tests. The formations have been classified as weak and very weak. Later the obtained data have been used as input in the computer program called REAME (Rotational Equilibrium Analysis of Multilayered Embankments) for the slope stability analysis. Each of the three slope models developed to represent the pit is analyzed for 6 different slope angles between 20° and 70°, four seismic coefficients, three piezometric table heights and three burden reduction excavations, to make a total of 37 different cases. For each slope model approximately 7000 failure circles have been tried to obtain 222 minimum safety factors for 37 different cases at 6 different slope angles. VIFor the safety factors of 1.3, 1.2 and 1.0 the critical slope angles are also calculated. The effects of burden reduction excavations are also included in the analysis. To make the approaches towards certain important topics more comprehensible» concise theories at a fundamental level are included in the related chapters. vii