Roma İmparatorluk Dönemi mozaik sanatında okeanos ve tethys betimlemelerinin tipolojik ve ikonografik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of the depiction of okeanos and tethys in terms of typologic and iconographic in the mosaic art of Roman Empire
- Tez No: 279113
- Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVENT ZOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
?Roma İmparatorluk Dönemi Mozaik Sanatında Okeanos ve Tethys Betimlemelerinin Tipolojik ve İkonografik Açıdan Değerlendirilmesi? başlıklı bu doktora tezi çalışmasındaki amaç; Roma İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika coğrafyalarında bulunan mozaikler üzerinde betimlenen Okeanos ve Tethys figürlerinin birbirleriyle olan etkileşimini ve gelişimini saptamaktır.Bu konuyla ilgili mozaiklerin tespiti için öncelikle yapılan kütüphane çalışmasında mevcut Okeanos ve Tethys betimli mozaikler ile Türkiye'deki ve Tunus'daki mozaik müzelerinde teşhir edilen Okeanos ve Tethys betimli mozaikler bir araya getirilerek katalog oluşturulmuştur.Çalışmalar neticesinde konuyla ilgili 70 adet mozaik saptanmış olup bu figürlerin M.S. 2. yüzyıldan başlayarak M.S. 6. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca araştırmalar yapılırken Roma'nın egemen olduğu coğrafyalardaki mozaikler üzerinde betimlenen Okeanos ve Tethys figürlerinin farklı sanatlarda yer alan prototipleri belirlenerek tipolojik ve ikonografik gelişimleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this dissertation named ?Evaluation of The Depiction of Okeanos And Tethys in Terms of Typologic and Iconographic in The Mosaic Art of Roman Empire.? is to study the interaction and the progress of Okeanos and Tethys figures between themselves which were depicted in the mosaics found in Asia, Europe, and North Africa where Roman Empire ruled.For the library research, first, a catalogue was created by collecting mosaics depicting Okeanos and Tethys from museums of mosaics in Tunusia and Turkey and the ones which were currently available.At the end of the study, 70 mosaics related to the topic were analyzed and these figures were found to have existed from 2nd century AD to 6th century AD. Additionally, while carrying out the research, typologic and iconographic progress of Okeanos and Tethys figures depicted on mosaics from different areas of Roman Empire was evaluated by determining the prototypes in different branches of art.