Effi Briest ve Zehra romanları örneğinde Alman ve Türk edebiyatında realist dönem kadın sorunsalı
Woman problem in the realist period in German and Turkish society in the examples of the romans ?Effi Briest? and ?Zehra?
  1. Tez No: 279207
  2. Yazar: SELÇUK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURHAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türk tarihi ve Alman tarihi boyunca, toplumların gelişiminde en önemli madde olarak kabul edilen kadın sorunsalının incelenip değerlendirilmesi, zaman içerisinde daha da önemli bir olgu haline gelmiştir.Bu çalışmanın araştırma sorunsalı, Türk ve Alman tarihinde 19. yy'da ele alarak belli çıkarımlar yapmak ve bu çıkarımları bugünün koşullarına uyarlayarak etkin bir klavuz gibi kullanmaktır. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:a) Kadın sorunsalı, neden asırlardır hiçbir değişim göstermeden, günümüze kadar artarak gelmiştir?b) Alman toplumunda ve Türk toplumunda 19.yy çerçevesinde kadına bakış açısı nasıldır ve kadın hangi kimliklerle var olmaktadır?Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda, statü ya da kimliksel farklılık taşımaksızın kadınların, geçmişten bugüne büyük bir eziliş ve farklı kategoriye konuş durumu ortaya çıkmaktadır. 19. yy'ın kadın hareketleri açısından en önemli dönüm noktalarından biri olduğu gerçeği göze çarpmaktadır. Alman toplumunda Fransız İhtilali'nin etkileri, Türk toplumunda ise dolaylı Avrupa'yı örnek alma ve özenme baskınlık göstermiş ve yenileşme hareketlerine, kadının tanımı başta olmak üzere, her alanda kadın hareketleri eşlik etmiştir. Bu yönüyle ele alındığında, kadın sorunsalı her zaman için değişime açık bir unsur olduğundan dolayı, çalışmanın önemi daha da fazla ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
During German and Turkish history, examining and evaluating ?woman problem? which is seen the most significiant component in the progress of societies has gain importance in time.The problem of this study is tackling the nineteenth century in Germany and Turkey and making inference and using these inferences like an efficient guide by adapting these inferences to today. In this context, it is possible to tell the objects of this study like this:a) Why has ?woman problem? come up to today by increasing and without any change?b) During the nineteenth century, how was the people?s point of view about women in the German and Turkish society and what were the roles of women ?According to the results of this study, it is clear that without carrying any differences of status and identification, women have suffered injustice and have been put into different categories from past to present. It stands out that nineteenth century was a turning point in terms of women?s movements.There were the effects of French Revolution on the German society and in the Turkish society, following European?s steps and painstaking them overrode and the innovation movements accompanied with all the women?s movements, being in the first place: the definition of ?woman? . When adressed with this aspect, owing to the fact that the problem of ?woman? is a open- to-change component, it shows the importance of study much better.