Serbest uyarmalı doğru akım motorunun mikroişlemci temelli denetimi
  1. Tez No: 2799
  2. Yazar: HİKMET AŞMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üç fazlı tam denetimli A. A. -D. A. çeviri ci üzerinden beslenen serbest uyarmalı D. A. motorunun sayı» sal kapalı çevrim hız denetimi mikroişlemci temelli olarak gerçekleştirilmiştir. Hız denetimi için, Z-80A mikroişlemcisi ve çevre ele-, manları ile minimum donanıma sahip mikrobilgisayar kartı ger çekleştirilmiş ve kartın kullanıcı ile iletişimini sağlamak için bir monitor programı hazırlanmıştır. Denetim programla rı tamamen gerçekleştirilen bu mikro bilgisayar kartı üzeri nde geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu hız denetim siste minde, serbest uyarmalı doğru akım motorunun sabit ve süreli olmak üzere iki farklı modda hız denetimi sağlanmıştır. Sabit hızlı çalışma, tuş takımındaki bir tuş ile se çilmekte ve istenen hız tuş takımı ile mikrobilgisayara gi rildikten sonra motor istenen hızda dönmeye başlamaktadır. Sabit hızlı çalışmada motor sabit hızda dönerken başka bir hızda çalışma yapılabilmektedir. Süreli hız modu yine bir tuş ile seçilmekte ve kaç değişik süre ve hızda çalışılacağı tuş takımından girildik ten sonra ardışıl olarak hız ve zaman bilgileri mikrobilgi sayara girilmekte ve motor istenen 1. hız ile dönmeye başla maktadır. Motor 1. hızda istenen süre kadar döndükten sonra otomatik olarak 2. hızda dönmeye başlarmaktadır. Bu çalışmada serbest uyarmalı doğru akım motorunun mikroişlemci denetimli kapalı çevrim sayısal hız denetim siteminin gerçekleştirme aşamaları verilmiş, sistemin çalış ması anlatılmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Son olarak da bu çalışmayı temel alarak ileride yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, microprocessor-based digital closed loop speed control of a separately excited DO Motor fed by a three phase full controlled AC-DC convetor has been realised. A minimum microprocessing card is developed using Z-80A microprocessor and peripheral devices. A monitor program is prepared to provide communication between user and the microprocessor card. Control programs have been developed fully on this microprocessor unit. In the speed control system realised two different modes of speed control have been provided; mainly fixed speed mode which is selected by use of a keyboard. The speed input is also given by the keyboard and the separately excited DC motor attains the requited speed. It is possible to select a different speed in this mode via the keyboard. Periodical speed control can also be selected on the keyboard. The periods of the different speed regions are given as inputs to the microproccessor system in the sequ ence required and the motor executes this sequence of speed requests. The speed feedback of the closed loop system is obtained as follows. In the motor shaft is placed a multi- hole disk which together with a Led-Phototransistor couple provides a series of pulses. The pulses are counted by a binary counter this is inputted to the microprocessor every 20 ms. This input is compared to the speed reference given by the keyboard after which the required triggering angle is computed to provide firing pulses to the gates of the thyristors in the AC-DO converter. viIn this report of the study explained aboved, the sta ges of development has been given, along with the performan ce and behavior of the system realised. The result obtained are discussed and proposals for further study are given. vii