Hurufat defterleri ışığında Eski-il Kazası
Hurufat defterleri işiğinda Eski-il Kazası
  1. Tez No: 280624
  2. Yazar: DERYA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sınırları çok geniş bir coğrafyaya ulaşmış olan Osmanlı Devleti sadece toprak kazanmakla kalmamış, bu topraklardaki milletleri de uzun yıllar bir arada tutabilmiştir. Devletlerin uzun ömürlü olmalarının arkasında yalnızca askeri nedenler değil; sosyal ve kültürel gelişmeler ile eğitim ve öğretim alanında yapmış olduğu hizmetler de bulunmaktadır. Bu politikayı çok iyi bilen Osmanlı Devleti de yönetiminde bulunan en küçük birime kadar her bölgeyi cami, mescit, han, hamam gibi sosyal tesislerle; mektep, zaviye, tekke ve medrese gibi eğitim kurumları ile donatmış ve bu kurumların işleyişini de takip edebilmiştir. Günümüzde Osmanlının bu kurumları hakkındaki bir takım bilgilere Hurufat Defterleri sayesinde ulaşmak mümkündür. Tezin konusu Konya İline bağlı Karapınar ilçesinin yüzyıllarda sosyal, kültürel, eğitim öğretim ve ekonomik hayatının incelenmesidir.Osmanlı Türkçesine olan ilginin azlığı ve bunun yanında şehir tarihçiliğine verilen öneminde artması bizi böyle bir araştırma yapmaya sevk etmiştir. Bu düşünce Konya-Eski-il kazasını araştırma konusu olarak belirledik. Karapınar'ın sosyal tarihi üzerine açıklamalar yapılırken hurufat defterleri ışığında yörenin dini görevlileri ve eğitimcileri üzerinde durularak vakıf görevlilerine de değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Ottoman state, whose borders reached so large geographical lands, not only gained lands from other nations but olso kept togğether these people on the same land so many years. To have the long life fort he stattes, teher are not only military reasons bat olso social and cultural developments and facilitcs or ministrations on the area of education. ottoman state, wihc knows this potitics very well, constructed everywehere of its land from the city centres to the small goveming points with so many social recreational faciltiesand educational institutions such as mosqes. masjids, hans, hammams and mekteps, madrasahs, zaviyes, tekkes, and also supervened or arranged these constructions working. Today, it is possible to reach the some informations about these ottman's insitutions thanks to hurufat notebooks. the thesis subject is studying social, cultural, educational, and economical life of Karapınar dictrict of Konya City in the centuries XVII-XIXBecause of the shortfall interest to ottaman Turkish and the increasing importance to teh city historioğraphy, we decided to study on the history of Konya, Karapınar with this kind of subject. Meanwhile the explanations are being given on teh social history of Karapınar, thanks to hurufat notebooks, the informations are going to be given not only on the relious officials and the educators but also Wagf officials